FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 57, 58, 59 ... 69, 70, 71  Następny
  Piractwo
Wersja do druku
Morg Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 15 Wrz 2008
Skąd: SKW
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Fanklub Lacus Clyne
Tajna Loża Knujów
PostWysłany: 30-09-2011, 22:05   

Owszem, i nie wiem czy nie podpadającym pod odpowiedzialność karną... cóż, może ktoś z "obdarowanych" wezwaniem złoży na prokuraturę doniesienie i się wtedy okaże.

_________________
Świadka w sądzie należy znienacka pałą przez łeb zdzielić, od czego ów zdziwiony wielce, a i do zeznań skłonniejszy bywa.
Przejdź na dół Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
8137449
JJ Płeć:Mężczyzna
po prostu bisz


Dołączył: 27 Sie 2008
Skąd: Zewsząd
Status: offline

Grupy:
Alijenoty
Fanklub Lacus Clyne
PostWysłany: 19-03-2012, 22:07   

W Pirackiej Zatoce mają niezły odlot...

_________________
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Keii Płeć:Mężczyzna
Hasemo


Dołączył: 16 Kwi 2003
Skąd: Tokio
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 21-03-2012, 13:52   

Straty, które rzekomo powoduje piractwo przedstawione w żartobliwej formie.

_________________
FFXIV: Vern Dae - Durandal
PSO2: ハセモ - Ship 01
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
wa-totem Płeć:Mężczyzna
┐( ̄ー ̄)┌


Dołączył: 03 Mar 2005
Status: offline

Grupy:
Fanklub Lacus Clyne
WIP
PostWysłany: 21-03-2012, 20:07   

Borze Szumiący, w jakim my kraju żyjemy.

Sąd uznał tzw. głębokie linkowanie za rozpowszechnianie: http://goo.gl/6EyPS

Porąbani talibani na usługach WIPO na razie święcą sukces, a my chyba musimy pilnować się - bo zgodnie ze zlinkowanym wyżej tekstem - jak się linkuje "na głęboko", czyli do subdomeny serwisu albo do konkretnego artykułu albo działu - to jest się współodpowiedzialnym za jego treść, bo takie linkowanie to już rozpowszechnianie!

Normalnie, witki opadają.

_________________
笑い男: 歌、酒、女の子                DRM: terror talibów kapitalizmu
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
3869750
Morg Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 15 Wrz 2008
Skąd: SKW
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Fanklub Lacus Clyne
Tajna Loża Knujów
PostWysłany: 21-03-2012, 20:10   

Może do jakiegoś nowego tematu? Tu o ochronę dóbr osobistych, a nie o piractwo poszło. A sam szerzej się wypowiem, jak znajdę trochę więcej informacji.

_________________
Świadka w sądzie należy znienacka pałą przez łeb zdzielić, od czego ów zdziwiony wielce, a i do zeznań skłonniejszy bywa.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
8137449
wa-totem Płeć:Mężczyzna
┐( ̄ー ̄)┌


Dołączył: 03 Mar 2005
Status: offline

Grupy:
Fanklub Lacus Clyne
WIP
PostWysłany: 21-03-2012, 20:26   

Morg napisał/a:
Może do jakiegoś nowego tematu? Tu o ochronę dóbr osobistych, a nie o piractwo poszło.
No własnie masz rację, ale i nie masz - w samym tekście wyraźnie zrównano głębokie linkowanie z dystrybucją co ma poważne konsekwencje w kontekście piractwa właśnie.

_________________
笑い男: 歌、酒、女の子                DRM: terror talibów kapitalizmu
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
3869750
NiBl Płeć:Mężczyzna
Seeker of Truth


Dołączył: 23 Lut 2010
Skąd: Equestria
Status: offline
PostWysłany: 22-03-2012, 08:27   

No cóż - wydaje mi się, że jest to jedna z "pomyłek", które częstokroć się zdarzają.
Swoją drogą nawet nie jestem pewny o co do końca chodzi, czy chodzi o link do zasobów innej strony (i co bibliografia do strony POWSZECHNIE udostępnionej w internecie też byłaby zła; w tym momencie babka powinna pozwać firmę "R...", że rozpowszechniła jej zdjęcie - to akurat byłoby zrozumiałe skoro babka nie pozwoliła na publikację zdjęć).
A może chodzi o Bezpośrednie wklejenie zdjęcia do artykułu z zasobów innej strony. No i tutaj byłaby bardziej złożona sprawa, bo właściwie portal, mógłby pozwać o kradzież i babka właściwe też, że rozpowszechnia się jej wizerunek bez jej zgody, ale znowu prawo do cytatu itp.

Ale koniec końców sprawa skończyła się w 2007 roku. Może od tego czasu sędziowie dowiedzieli się co to jest i jak działa internet... ... ...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Slova Płeć:Mężczyzna
Panzer Panzer~


Dołączył: 15 Gru 2007
Skąd: Hajnówka
Status: offline

Grupy:
Samotnia złośliwych Trolli
PostWysłany: 08-11-2012, 11:47   

Ostatnio w białostockim klubie M&A powstał pomysł seansu anime dla dzieciaków z domu dziecka. Generalnie, uważam, że słusznie, stwierdziłem, że trzeba w tej sprawie skontaktować się z ZAIKSem, na co była prezes odpisała mi tak:

Cytat:
Z licencjami w tej chwili może być duży problem, ponieważ nie istnieje żadna firma wydająca anime. Ostatnia - anime gate upadla jakieś pół roku temu. Anime w tej chwili jest jedynie dostępne w prywatnej telewizji lub w postaci powtórek serii na kanałach publicznych. Jeśli natomiast chodzi o wyświetlanie, to polskie prawo zezwala na wyświetlanie anime, do którego na terenie Rzeczpospolitej Polskiej nie zostały wykupione prawa (nie chodzi tylko o polskie firmy wydające anime, ale również o firmy europejskie, które wykupiły prawa do wyświetlana i sprzedaży tytułów na terenie całej Europy - np. firma anime virtual-vision). Nie jest zabronione natomiast wyświetlanie tytułów bardzo nowych, na które nikt jeszcze nie wykupił praw, dlatego najlepiej poszukać jakiegoś tytułu, który niedawno był w kinach lub telewizji w Japonii, sprawdzić na necie czy nikt nie ma do niego praw, poszukać do niego tłumaczenia lub samemu je wykonać i wyświetlać. Nie ma wtedy strachu że ktoś się przyczepi, ponieważ prawo dystrybucji azjatyckiej nie obejmuje terenu Polski i Polska nie ma podpisanych żadnych umów w tej sprawie z Japonią. Tyle polskiego prawa, ale jak się prawników polskich zapytać, to polecają i tak się ubiegać o licencję, bo wiadomo, że wtedy na pewno nikt się nie przyczepi (chodzi tu głównie o ludzi z Polski piszących "uprzejmie donoszę"). Tyle wiem, pozdrawiam serdecznie.


Cytat:
Slova, widać, że nie czytałeś dokładnie tej konwencji, przytoczę kilka punktów, ale nie mam zamiaru za bardzo z tobą dyskutować, bo i tak "ty wiesz lepiej".
Po kolei:
Artykuł 2
"4. Ustawodawstwu państw należących do Związku zastrzega się określenie, jakiej ochrony udziela się urzędowym tekstom aktów prawodawczych, administracyjnych lub sądowych oraz urzędowym tłumaczeniom tych tekstów."
Artykuł 5
2. Korzystanie z tych praw i ich wykonywanie nie wymaga spełnienia żadnych formalności; korzystanie i wykonywanie tych praw nie jest uzależnione od istnienia ochrony w państwie pochodzenia dzieła. A zatem, poza postanowieniami niniejszej konwencji, zakres ochrony, jak też środki jej dochodzenia, zapewnione autorowi w celu ochrony jego praw, są normowane wyłącznie przez ustawodawstwo państwa, w którym żąda się ochrony."

Polskie prawo ma w tej kwestii bardzo dużo luk. Ponieważ pokaz jest nieodpłatny, japońska firma podająca do sądu Stowarzyszenie polskie, natrafiłaby na olbrzymi mur.

Natomiast co do ZAIKSU, to cytując ich stronę: "ZAiKS chroni utwory zarówno członków stowarzyszenia, jak i twórców, którzy powierzyli mu swoje utwory pod ochronę. Zarządza także prawami twórców zagranicznych na podstawie umów o wzajemnej reprezentacji. ZAiKS jest członkiem i współzałożycielem Międzynarodowej Konfederacji Stowarzyszeń Autorów i Kompozytorów CISAC, a także członkiem BIEM-u, międzynarodowej organizacji dbającej o utwory muzyczne wykorzystywane na nośnikach dźwięku.". Zaiks to POLSKA organizacja i jej działalność dotycząca anime, obejmuje tylko tytuły wydane w Polsce. Na Totora trzeba wykupić licencję, natomiast Polskie prawo nie zabrania nieodpłatnego wyświetlania niszowej pozycji chociażby z Indii, która nigdy do nas nie dotarła i nie dotrze. Trochę śmieszne jest to, co piszesz, zwłaszcza, że nie tylko u nas jest taka sytuacja, ale również w wielu innych krajach Unii (również w Danii - wiem, bo się kontaktowałam niedawno w tej sprawie).

A tłumaczenia sama jak najbardziej mogę robić, bo jest to moja własność intelektualna i tym bardziej ktoś może z nich skorzystać, jeśli udostępniam je na publicznej stronie "od fanów dla fanów"


Generalnie sam się na tym dobrze nie znam, więc nie umiem wytknąć jej błędów w rozumowaniu i interpretowaniu przepisów. Ile w tym racji, a ile bajkopisarstwa?

_________________
Mam przywilej [nie] być Człowiekiem
But nvidia cards don't melt, they just melt everything within 50 meters.

Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
BOReK Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 15 Lip 2005
Status: offline
PostWysłany: 08-11-2012, 12:30   

Może ja nie czytam ze zrozumieniem albo coś, ale co ma przepis dotyczący tekstów aktów prawodawczych, administracyjnych lub sądowych oraz urzędowych tłumaczeń tych tekstów do anime? O_o
Poza tym to, co pisze pani prezes wygląda jak bzdura, ale może i faktycznie takie jest prawo polskie. DO tego trzeba już pogrzebać w przepisach - kto jest chętny? >]

_________________
You ask me if I've known love and what it's like to sing songs in the rain
Well, I've seen love come and I've seen it shot down, I've seen it die in vain

Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Urawa Płeć:Mężczyzna
Keszysta


Dołączył: 16 Paź 2010
Status: offline
PostWysłany: 08-11-2012, 12:36   

Tu raczej działa zasada "Bo i tak nikt się tym nie będzie interesował". Niedawno reklamowano wszem i wobec pokazy kinówek "Tekkena" czy "Bleach", na które, jak sądzę, organizatorzy też nie mieli licencji. Ale kogo to obchodzi? Prawo to jedno, jego egzekwowanie to inna para kaloszy, szczególnie w przypadku egzotycznych rzeczy.

_________________
http://www.nationstates.net/nation=leslau
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź blog autora
Morg Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 15 Wrz 2008
Skąd: SKW
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Fanklub Lacus Clyne
Tajna Loża Knujów
PostWysłany: 08-11-2012, 13:48   

ZAiKS to polska organizacja, ale współpracuje z różnymi swoimi międzynarodowymi odpowiednikami i reprezentuje ich twórców w Polsce na zasadzie wzajemności.

Niemniej, z tego co zauważyłem, to producenci anime generalnie zrzeszeni są w Motion Picture Producers Association of Japan i Japan Video Software Association. Ta pierwsza organizacja współpracuje z zagranicą w ramach Fédération Internationale des Associations de Producteurs de Films. Tyle że, jak można zobaczyć tutaj, żadna polska organizacja do FIAPF nie należy, a więc i (najprawdopodobniej) żadna nie jest uprawniona do reprezentowania MPPAJ. Jak jest w przypadku JVSA, nie wiem. Na ich angielskiej stronie nie widać nic o tym, jakoby współpracowali z kimś z zagranicy, ale może jest coś na japońskich. W każdym razie nie znam krzaczków.

A, no i teoretycznie jakiś ZAiKS, ZPAV, czy inny SFP może reprezentować Japończyków na podstawie przepisów o prowadzeniu cudzych spraw bez zlecenia (art. 752-757 Kodeksu cywilnego), ale nie muszą i nie wiem jakie panują pod tym względem w tej branży zwyczaje.

Co do odpowiedzi, którą dostałeś – nawet nie chce mi się tego komentować... szamanizm prawniczy i tyle.

_________________
Świadka w sądzie należy znienacka pałą przez łeb zdzielić, od czego ów zdziwiony wielce, a i do zeznań skłonniejszy bywa.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
8137449
BOReK Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 15 Lip 2005
Status: offline
PostWysłany: 20-01-2013, 10:52   

Z nalotu na Megaupload wyszło tyle, że po roku Dotcom uruchomił nowy portal. Pomyśleć, że nic takiego by nie zaszło, gdyby Amerykanie (i Nowozelandczycy też) zwyczajnie trzymali się procedur, buhaha.

_________________
You ask me if I've known love and what it's like to sing songs in the rain
Well, I've seen love come and I've seen it shot down, I've seen it die in vain

Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Internauta
Gość
PostWysłany: 14-03-2013, 12:07   AMV - aspekty prawne

Remiksy nie stanowią "twórczości własnej", co najwyżej "derivative work".
Nie wiem, czy wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale robienie AMV z materiałów do których nie ma się praw autorskich lub zgody właściciela jest nielegalne w naszym systemie prawnym. Zakładam, że Administracja tego Forum zdaje sobie z tego sprawę i nie wspiera działań na szkodę twórców. Wszyscy chielibysmy, aby w tym kraju istnial rynek wiec moze wykazmy szacunek dla autorow.
Powrót do góry
Slova Płeć:Mężczyzna
Panzer Panzer~


Dołączył: 15 Gru 2007
Skąd: Hajnówka
Status: offline

Grupy:
Samotnia złośliwych Trolli
PostWysłany: 14-03-2013, 12:22   

Sęk w tym, że już samo zmontowanie czegoś to JEST twórczość własna. Problemem jest więc nie to, czym jest nasze działanie, ale to, czy mamy pozwolenie, by je podjąć.
Aczkolwiek tutaj powstaje dylemat, bo idąc tym tokiem rozumowania colage także powinno być zakazane, gdyż do jego stworzenia trzeba użyć materiałów autorstwa osób trzecich.
Sztuka i prawo nigdy nie szły ze sobą w parze. To pierwsze nie znosi ograniczeń, to drugie zaś je tworzy.

_________________
Mam przywilej [nie] być Człowiekiem
But nvidia cards don't melt, they just melt everything within 50 meters.

Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Morg Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 15 Wrz 2008
Skąd: SKW
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Fanklub Lacus Clyne
Tajna Loża Knujów
PostWysłany: 14-03-2013, 12:31   

Gość napisał/a:
Nie wiem, czy wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale robienie AMV z materiałów do których nie ma się praw autorskich lub zgody właściciela jest nielegalne w naszym systemie prawnym. Zakładam, że Administracja tego Forum zdaje sobie z tego sprawę i nie wspiera działań na szkodę twórców. Wszyscy chielibysmy, aby w tym kraju istnial rynek wiec moze wykazmy szacunek dla autorow.

Z ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych:
Cytat:
Art. 29. 1. Wolno przytaczać w utworach stanowiących samoistną całość urywki rozpowszechnionych utworów lub drobne utwory w całości, w zakresie uzasadnionym wyjaśnianiem, analizą krytyczną, nauczaniem lub prawami gatunku twórczości.

Art. 34. Można korzystać z utworów w granicach dozwolonego użytku pod warunkiem wymienienia imienia i nazwiska twórcy oraz źródła. Podanie twórcy i źródła powinno uwzględniać istniejące możliwości. Twórcy nie przysługuje prawo do wynagrodzenia, chyba że ustawa stanowi inaczej.

Art. 35. Dozwolony użytek nie może naruszać normalnego korzystania z utworu lub godzić w słuszne interesy twórcy.

AMV w gruncie rzeczy jest czymś bardzo podobnym do kolażu. Nie słyszałem żeby ktokolwiek przyczepiał się do twórców kolaży.

Problem leży głównie w AMV w których jest tylko jeden utwór muzyczny i w tym czy można zakwalifikować go jako "drobny utwór". Ponieważ nie jest to zdefiniowane prawnie, to pozostaje w zasadzie tylko użyć własnego rozsądku, z nadzieją że w przypadku ewentualnego sporu sąd podzieli taką argumentację.

_________________
Świadka w sądzie należy znienacka pałą przez łeb zdzielić, od czego ów zdziwiony wielce, a i do zeznań skłonniejszy bywa.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
8137449
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 58 z 71 Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 57, 58, 59 ... 69, 70, 71  Następny
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group