FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
  Monarchia czy republika?

Jaki ustrój bardziej Ci odpowiada?
Republika
29%
 29%  [ 9 ]
Monarchia
51%
 51%  [ 16 ]
Mi tam rybka...
19%
 19%  [ 6 ]
Głosowań: 31
Wszystkich Głosów: 31

Wersja do druku
Zegarmistrz Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 31 Lip 2002
Skąd: sanok
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 02-06-2006, 14:09   

Tego niestety się obawiałem... Jak ktoś może zauważył mój poprzedni post podzielony był na punkty. Wysłanie punktu 2 nie powiodło się, gdyż moi sublokatorzy nie są w stanie zrozumieć, że między włączeniem naraz pralki i odkurzacza, a wywaleniem korków zachodzi związek przyczynowo - skutkowy. Oto zaginiony punkt drugi:

Nie życze sobie postów w tym tonie. Jeśli zobacze jeszcze jeden taki, niezależnie do kogo zaadresowany, to wyciągne wszelkie konsekwencje, a temat poleci.

_________________
Czas Waśni darmowy system RPG dla fanów Fantasy. Prosta, rozbudowana mechanika, duży świat, walka społeczna.
Przejdź na dół Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1271088
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 02-06-2006, 14:15   

Zeg obawiam się, że Totem ma rację. Prawo rządzi się nieco innymi zasadami niż filozofia i moralność.

Cytat:
Jeśli prawo międzynarodowe jest stosowane (lub ignorowane) wtedy, gdy jest to dla jakiegoś (silnego) państwa na rękę, to nie jest "powszechnie uznawana normą"


To, że ktoś nie stosuje normy NIE sprawia, że Ty też możesz tego nie robić. Oznacza tylko, że powinny się nim zająć odpowiednie służby. A to, że ŻADNE służby nie zajmą się USA nie ma na to wpływu, przykro mi.

Cytat:
Pomijam już fakt, że prawo to zostało ustanowione przez zdecydowaną mniejszość państw


Mylisz się, zostały przyjęte przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, czyli przez większą część państw świata.

_________________
I can survive in the vacuum of Space
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
Bezimienny Płeć:Mężczyzna
Najmniejszy pomiot chaosu


Dołączył: 05 Sty 2005
Skąd: Z otchłani wieków dawno zapomnianych.
Status: offline
PostWysłany: 02-06-2006, 16:21   

Ups, przydaje się umiejętność czytania ze zrozumieniem. Nie wiem dlaczego (mimo, że sens orginalnej wypowiedzi Totema był dość jasny) zrozumiałem, że chodzi o powszechnie uznane normy moralne, podczas gdy chodziło o normy prawne (choć nadal uważam, że "powszechnie obowiązujące" i "powszechnie uznane" to niedokładnie to samo)


Cytat:
Mylisz się, zostały przyjęte przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, czyli przez większą część państw świata.


Jakoś śmiem wątpić by większość z "drobnicy" miała w tej sprawie coś istotnego do powiedzenia. Mogli albo się podpisać pod tym, co ustaliły państwa silniejsze, albo zostać uznanymi za obstrukcjonistów i państwa stojące na drodze wspólnemu dobru.

_________________
We are rock stars in a freak show
loaded with steel.
We are riders, the fighters,
the renegades on wheels.

The difference between fiction and reality? Fiction has to make sense.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Nezumi Płeć:Mężczyzna
Wieczny i Nieskończony


Dołączył: 11 Lut 2006
Status: offline
PostWysłany: 02-06-2006, 16:27   

co do Husajna, to nie jest on ofiarą prześladowań religijnych ani politycznych. raczej on takich prześladowań dokonywał. mordował ludzi albo zakopywał w zbiorowych mogiłach. łamał prawa człowieka. nie traktowałbym go jako ofiary
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Udai Płeć:Mężczyzna
[N]atural [B]orn [E]goist


Dołączył: 26 Mar 2006
Skąd: Częstochowa
Status: offline
PostWysłany: 02-06-2006, 19:19   

Zegarmistrz napisał/a:
Dla mnie wszystkie te ideologie są równowarzne, bowiem rzadna nie ma podstaw. Znaczy się - każda z nich posiada jakieś swoje racje, nie mniej jednak na obecny stan wiedzy podstawy każdej z nich są niewystarczające.


Z filozoficznego punktu widzenia faktycznie masz racje, ale czy nie należy wziąść poprawkę na to że nie które z tych systemów wartości poparte są choćby wzgędami ekonimicznymi i militarnymi - USA, Europa i rowinięte kraje Azjatyckie ustalają "ogólno światowe zasady gry", kto im nie przyklaskuje nie ma szans na rozwój, dlatego wg. mnie post-oświeceniowe idee współczesnej Europy i te reprezentowane przez USA są owym wyznacznikiem ogólno stosowanych norm. Husajn, bin Laden się do nich nie stosowali, więc musza liczyć się z konsekwencjami, wg. mnie nie jest to żaden dramat bo nie wprowadzaliby żadnej nowej jakości do świata miedzynarodowej polityki - zresztą o czym tu wogóle pisać jednen z nich to żałosny terrorysta - który utwierdza zachodnią opinię publiczną w mylnym przeświadczeniu że kraje arabskie to czyste zło a drugi to mocny w gębie dyktator - dumny przywódca Iraku który zastraszał wszelkimi metodami swoich "poddanych" (ciężko tu urzywać słowo obywateli) potem sprowokował w końcu zachód do wojny - odgrażał się do końca Amerykanom że Irak wygra by ostatecznie dać się ując w jakiejś norze, co jak co ale nawet Hitler potrafił popełnić samobójstwo widząc porażke i widmo osądzenia przez zwycieńsców.

_________________
"It is a good viewpoint to see the world as a dream. When you have something like a nightmare, you will wake up and tell yourself that it was only a dream. It is said that the world we live in is not a bit different from this."
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
 
Numer Gadu-Gadu
6346233
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 02-06-2006, 19:40   

Cytat:
(choć nadal uważam, że "powszechnie obowiązujące" i "powszechnie uznane" to niedokładnie to samo)


Owszem. Bo to, że nie są powszechnie uznane nie zmienia faktu, że powszechnie obowiązujące (dla słabych).

_________________
I can survive in the vacuum of Space
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
alosza Płeć:Mężczyzna
green coat


Dołączył: 15 Maj 2012
Status: offline
PostWysłany: 29-11-2012, 18:32   

Abigail napisał/a:
Republika. Nie jest może idealna, ale nic lepszego nie wymyślono. Monarchia absolutna odpada ocszywiście, a taka, jak np. w Anglii nie wydaje mi się potrzebna do niczego, poza podtrzymywaniem tradycji. Ale w Polsce akurat tradycją jest samowola sejmu i tą kontynuujemy świetnie ;)

Taką narrację przedstawiają jeszcze w szkołach, ale powoli na uniwersytetach, z tego co zauważyłem, traci ona na sile. Tak samo ja, im więcej myślałem przez te kilka-kilkanaście lat o upadku I RP, tym bardziej jestem skłonny powiedzieć, że jej przyczyny były w większym stopniu zewnętrzne, aniżeli wewnętrzne. Wskazywanie nie niewydolność ustroju jest mimo wszystko zbyt płytką konkluzją.

W ankiecie zagłosowałem na republikę. Jakkolwiek uważam, że monarchia jest demonizowana, tak jednak bliższe są mi ideały republikańskie, stawiające na płynną wymianę elit, stosując kryterium merytokratyczne. Niemniej nie jestem entuzjastą republiki o modelu francusko-oświeceniowym. Koniecznie życzyłbym sobie przepełnienie ideami chrześcijańskimi.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Swarga Płeć:Mężczyzna

Dołączył: 15 Maj 2012
Status: offline
PostWysłany: 29-11-2012, 23:16   

A co powiesz o republice amerykańskiej?

Monarchia jest demonizowana, bo używa się argumentu, że król może być łajdakiem. No może, ale demokratycznie wybrany prezydent, partia czy desygnowany premier też mogą okazać się takimi samymi, ale i gorszymi. Różnica polega na tym, że ich można obalić w wyborach. Co z tego, skoro ludzie nauczeni są już pewnego systemu wartości, który wyznają nawet wtedy, kiedy mówią, że otwarcie się jego brzydzą. Republika tym mi nie odpowiada (może to złe słowo, ale innego nie znalazłem), że może się przepoczwarzyć w jakąś demoliberalną republiczkę na kształt Rzeczypospolitej. Musi być starannie stworzona. Ja tam wolę monarchę generalnie, ale nie skreślam starannie zbudowanej republiki.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 8 z 8 Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group