FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następny
  Monarchia czy republika?

Jaki ustrój bardziej Ci odpowiada?
Republika
29%
 29%  [ 9 ]
Monarchia
51%
 51%  [ 16 ]
Mi tam rybka...
19%
 19%  [ 6 ]
Głosowań: 31
Wszystkich Głosów: 31

Wersja do druku
wa-totem Płeć:Mężczyzna
┐( ̄ー ̄)┌


Dołączył: 03 Mar 2005
Status: offline

Grupy:
Fanklub Lacus Clyne
WIP
PostWysłany: 23-05-2006, 21:56   

Zegarmistrz napisał/a:
Są miejsca, gdzie tego dokonano. Korea Północna, Kuba, Iran, do niedawna Irak, chyba Pakistan jest królestwem, na pewno sporo państw Afryki...

Nie no, Zeg, tylko bez demagogii proszę.
Irak był klasycznym demoludem, z "wiodącą rolą partii" (BAAS się nazywała) i dożywotnim prezydentem.
Pakistan jest klasyczną demokracją parlamentarną jak Polska, tyle że tamtejszy kwach (Musharraf się zowie, Pervez w dodatku) wziął i z poparciem wojska rząd i parlament zawiesił, jak okazało się że wybrano głównie ajatollahów. Co tylko dowodzi, że demokracja i słabo rozwinięte nacje to pomyłka.
Co do Iranu, znów mijasz się z prawdą, bo to kolejna republika z prezydentem i systemem parlamentarno-gabinetowym, i dopiero przy ostatnich wyborach niektórzy monitorzy mieli wątpliwości... A że wybierają, kogo im ajatollahowie i strażnicy rewolucji wskażą, to inna sprawa. Znów dowód na to że eksport demokracji to NIE jest dobry pomysł. Co nie zmienia faktu, że nie można mówić o jedynowładztwie.

Jedynie Kuba i Korea są tego bliskie, ale i Castro i Kim muszą liczyć się ze zdaniem politbiura. W rzeczywistości, mówi się że Kim słabo sobie z tym radzi, i wojskowi mu się buntują...

_________________
笑い男: 歌、酒、女の子                DRM: terror talibów kapitalizmu
Przejdź na dół Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
3869750
Smoczek Płeć:Mężczyzna

Dołączył: 17 Kwi 2006
Status: offline
PostWysłany: 23-05-2006, 22:58   

Osobiście jestem za republiką. W dzisiejszych czasach inny ustrój nie miałby szans na dobre działanie, zwłaszcza jeżeli trzebaby przekierowywać się z republiki na monarche/dyktature. Oczywiście istnieją od tego wyjątki, ale są one tak nieliczne i mimo wszystko nie można ich w żadnej mierze porównać z mocarstwami takimi jak np. USA (które przecież JEST republiką).
Republika ma wiele wad, to niezaprzeczalny fakt, ale tu przynajmniej można na rządzących porywać się ze słowami (oczywiście niezbyt mocnymi xP), no i w dodatku więcej osób rządzi. Monarchia IMO nie ma sensu, za to czymś zupełnie innym są rządy autorytarne, które co prawdą kłócą się z moimi poglądami politycznymi, ale przynajmniej mają sens ^^.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
 
Numer Gadu-Gadu
3256390
wa-totem Płeć:Mężczyzna
┐( ̄ー ̄)┌


Dołączył: 03 Mar 2005
Status: offline

Grupy:
Fanklub Lacus Clyne
WIP
PostWysłany: 24-05-2006, 10:06   

Smoczek napisał/a:
W dzisiejszych czasach inny ustrój nie miałby szans na dobre działanie
Taaa.. a świstaki siedzą, i zawijają... a Wielka Brytania, najmocniejsza gospodarka w EuroKomunie to niby czym jest?
Smoczek napisał/a:
w żadnej mierze porównać z mocarstwami
Chiny. Już za kilka(góra kilkanaście) lat przegonią USA, a już dziś parytetowo wydają na zbrojenia więcej... Nie mocarstwo? ROFL.

A może wyjaśnisz czym, twoim zdaniem, różni się I Sekretarz KC KPChin od dawniejszego Cesarza Chin? Bo ja - poza nomenklaturą - różnic FUNKCJONALNYCH nie widzę żadnych!
Albo Prezydent Niemiec i Królowa Elżbieta II? Znów - słowa, nazwy, drobiazgi. Funkcjonalnie to samo, tylko Niemcom Keiser by się źle kojarzył, więc...

_________________
笑い男: 歌、酒、女の子                DRM: terror talibów kapitalizmu
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
3869750
Smoczek Płeć:Mężczyzna

Dołączył: 17 Kwi 2006
Status: offline
PostWysłany: 24-05-2006, 13:12   

Wa-totem, ja pisałem na temat monarchi absolutnej, poza tym pierwszy cytat został wycięty z kontekstu, doczytaj do końca.
Chiny, a od kiedy Chiny są monarchią, zechciej mi powiedzieć. Dawne cesartso chińskie różni się pod wieloma względami od dzisiejszych Chin.
A odnośnie Wielkiej Bryatni i innych podanych przez ciebie przykładów raz jeszcze dodaje - w swoim poście miałem na myśli jedynie monarchie absolutną, a że nie dodałem tego przymiotnika... cóż liczyłem na to, że sama treść posta wystarczy by zrozumieć jaki ustrój polityczny miałem na myśli.

Bianca - raczej nie był. A właściwie po co napisałaś tego posta?


Ostatnio zmieniony przez Smoczek dnia 24-05-2006, 13:46, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
 
Numer Gadu-Gadu
3256390
Bianca
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 24-05-2006, 13:40   

Smoczek, aha, to zwiazek radziecki byl demokracja? milo wiedziec.....
Powrót do góry
Bezimienny Płeć:Mężczyzna
Najmniejszy pomiot chaosu


Dołączył: 05 Sty 2005
Skąd: Z otchłani wieków dawno zapomnianych.
Status: offline
PostWysłany: 24-05-2006, 13:45   

wa-totem napisał/a:
Smoczek napisał/a:
W dzisiejszych czasach inny ustrój nie miałby szans na dobre działanie
Taaa.. a świstaki siedzą, i zawijają... a Wielka Brytania, najmocniejsza gospodarka w EuroKomunie to niby czym jest?

Demokracją parlamentarną. Rodzina królewska pełni funkcje wyłącznie reprezentacyjne. Równie dobrze mogliby mieć prezydenta (takiego jak w Niemczech).


wa-totem napisał/a:
A może wyjaśnisz czym, twoim zdaniem, różni się I Sekretarz KC KPChin od dawniejszego Cesarza Chin? Bo ja - poza nomenklaturą - różnic FUNKCJONALNYCH nie widzę żadnych!

Obecnie to nie są już czasy Mao, teraz rządzi kolektywnie ichnie Politbiuro, a I sekretarz nie musi nawet być najsilniejszym z bonzów partyjnych.


PS: monarchia, w której "władca" nie ma żadnej faktycznej władzy, jest monarchią tylko z nazwy i wogóle nie powinna być tu rozpatrywana.

_________________
We are rock stars in a freak show
loaded with steel.
We are riders, the fighters,
the renegades on wheels.

The difference between fiction and reality? Fiction has to make sense.


Ostatnio zmieniony przez Bezimienny dnia 24-05-2006, 13:48, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Smoczek Płeć:Mężczyzna

Dołączył: 17 Kwi 2006
Status: offline
PostWysłany: 24-05-2006, 13:47   

Bezimienny napisał/a:
Demokracją parlamentarną. Rodzina królewska pełni funkcje wyłącznie reprezentacyjne. Równie dobrze mogliby mieć prezydenta (takiego jak w Niemczech).


Nie dokładnie. Obecnie Wielka Brytrania jest monarchią parlamentarną, chociaż tak naprawdę jest to jedynie różnica między nazwami, bo reszta twego posta jest jak najbardziej prawdziwa.

Do postu niżej:
wiem, wiem - nawet zedytowałem swoje posta, bo trochę źle sformułowałem zdanie ^^.


Ostatnio zmieniony przez Smoczek dnia 24-05-2006, 13:54, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
 
Numer Gadu-Gadu
3256390
Bezimienny Płeć:Mężczyzna
Najmniejszy pomiot chaosu


Dołączył: 05 Sty 2005
Skąd: Z otchłani wieków dawno zapomnianych.
Status: offline
PostWysłany: 24-05-2006, 13:51   

Smoczek napisał/a:
Bezimienny napisał/a:
Demokracją parlamentarną. Rodzina królewska pełni funkcje wyłącznie reprezentacyjne. Równie dobrze mogliby mieć prezydenta (takiego jak w Niemczech).


Nie dokładnie. Obecnie Wielka Brytrania jest monarchią parlamentarną, ale reszta jak najbardziej się zgadza.

Opisywałem nie nazwę systemu, a stan faktyczny. Z monarchii pozostała im tylko nazwa i muzealne zabytki (do których zaliczam rodzinę królewską)

_________________
We are rock stars in a freak show
loaded with steel.
We are riders, the fighters,
the renegades on wheels.

The difference between fiction and reality? Fiction has to make sense.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Gustavus Płeć:Mężczyzna
mechalistkoholik


Dołączył: 22 Maj 2006
Skąd: Warszawa
Status: offline
PostWysłany: 24-05-2006, 14:01   

Cóż sama treść nie wystarczyła. Też nie załapałem że to dotyczyło monarchii absolutnej.
Poza tym odniosłem wrażenie że monarchia i dyktatura to to samo a dyskusja dryfuje w kierunku wyboru między republiką a dyktaturą. Jeszcze trochę a dojdziemy do sławetnego referendum 3xTAK.

Niezależnie chciałbym przypomnieć zabawną rzecz na przykładzie Rosji.
Car zostaje obalony przez Rewolucję Lutową, powstaje rząd demokratyczny.
Rewolucja Październikowa obala rządy demokratyczne powstałe po Lutowej.
Tak więc mamy kierunek monarchia absolutna=>republika=>totalitaryzm.
Wniosek: rzady republikańskie prowadzą do chaosu i totalitaryzmu!

I co co wy na to! O wy, repubikańścy siewcy chaosu!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
 
Numer Gadu-Gadu
6540254
Smoczek Płeć:Mężczyzna

Dołączył: 17 Kwi 2006
Status: offline
PostWysłany: 24-05-2006, 14:09   

Jeden taki przypadek (może znajdą się inne, nie znam dokładnie zmian ustrojowych wszystkich państw na świecie xP) niczego nie udowadnia, zwłaszcza, że jest znacznie więcej przykładów obalających tę teze ^^. A rządy republikańskie rzeczywiście mogą doprowadzić do chaosu i przejęcia przez kogoś całkowicie władzy nad państwem, ale nie gdy są sprawowane w odpowiedni sposób i raczej nie w dzisiejszych czasach, w Europie (ze względu na fakt, iż prawdopodbnie inne państwa odpowiednio by zareagowały).
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
 
Numer Gadu-Gadu
3256390
wa-totem Płeć:Mężczyzna
┐( ̄ー ̄)┌


Dołączył: 03 Mar 2005
Status: offline

Grupy:
Fanklub Lacus Clyne
WIP
PostWysłany: 24-05-2006, 14:18   

Bezimienny napisał/a:
Demokracją parlamentarną. Rodzina królewska pełni funkcje wyłącznie reprezentacyjne. Równie dobrze mogliby mieć prezydenta (takiego jak w Niemczech).

DIIING!
Zapomniałeś, że smoczek pisał o "republice". A W.Brytania nie jest Republiką, tylko Monarchią konstytucyjną, i tego dotyczyła moja wypowiedź. "Demokracja" i "ustrój parlamentarny" może być cechą OBU tych reżimów. A realny zakres władzy monarchy nie zmienia faktu, że W.Brytania JEST monarchią.
Bezimienny napisał/a:
Obecnie to nie są już czasy Mao, teraz rządzi kolektywnie ichnie Politbiuro, a I sekretarz nie musi nawet być najsilniejszym z bonzów partyjnych
...racja! Podobnie jak przedtem kolektywnie rządził dwór, którego decyzje instytucjonalizował Cesarz, nie zawsze będący najsilniejszym z graczy dworu (co było widać szczególnie wyraźnie w przypadku ostatniego - Pu Yi). Każdy kto poczyta o historii Chin zauważy, że obecnie dwór nazywa się Politbiuro i władze partyjne, a Cesarz nazywa się I sekretarzem. Zmieniły się tylko nazwy, zamiast "mandarynów" mamy "urzędników partyjnych". Nie bez kozery zwanych na ulicy "czerwonymi mandarynami" :))))
Smoczek napisał/a:
(ze względu na fakt, iż prawdopodbnie inne państwa odpowiednio by zareagowały)
Oby. Ale nie byłbym dobrej myśli. Zapominasz o 1933 i Hitlerze... Wygodnie nie dostrzegasz 2006 i Łukaszenki. I co? Pogwałcono wszelkie zasady demokracji. Widzisz gdzieś jakieś ciągnące ku granicy kolumny czołgów? Nie! Przeciwnie - wszyscy mają to w... tam, gdzie Marszałek Piłsudski różne rzeczy miewał...

_________________
笑い男: 歌、酒、女の子                DRM: terror talibów kapitalizmu
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
3869750
Bianca
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 24-05-2006, 14:39   

wa-totem napisał/a:
Oby. Ale nie byłbym dobrej myśli. Zapominasz o 1933 i Hitlerze... Wygodnie nie dostrzegasz 2006 i Łukaszenki. I co? Pogwałcono wszelkie zasady demokracji. Widzisz gdzieś jakieś ciągnące ku granicy kolumny czołgów?

ee tam, mozna np. popatrzec na taka gruzje gdzie za nowego prezydenta zamknieto rezte wolnych mediow, albo na taki turkmenistan, gdzie urzad prezydenta jest dozywotni i (chyba) dziedziczny, a prezydent uchwalil ostatnio prawo zgodne z ktorym panstwo nie jest nikomu winne zadnych emerytur (w zwiazku z czym emeryci maja zwrocic wszystkie te pieniadze ktore pobrali bezprawnie), i nic, cisza, spokoj
Powrót do góry
Smoczek Płeć:Mężczyzna

Dołączył: 17 Kwi 2006
Status: offline
PostWysłany: 24-05-2006, 14:49   

Wa-totem:
Wielka Brytania NIE JEST monarchią kontytucyjną, a we wcześniejszym poście stnowczo określiłem o jaką monarchie mi chodziło.
Co do Chin, nie wypowiem się dokładnie gdyż nie interesuje się zbytnio historią tego kraju, ale odwracając tym razem twoje własne słowa - choćby w Chinach tak naprawdę rządziła jedna osoba to nie zmienia to faktu, iż Chiny SĄ państwem komunistycznym ^^.
Co do Hitlera - cóż, to rzeczywiście była porażka... ale mam nadzieje, że politycy czegoś się dzięki temu nauczyli i więcej do czegoś podobnego nie dopuszczą, a sprawa z Łukaszenką, faktycznie nie było to poprawne, ale reakcje mimo wszystko były, no i nie można zapominać w jakim miejscu znajduje się to państwo. Sądze, że gdyby podobna sytuacja miała miejsce np. we Francji to od razu rekacja byłaby znacznie silniejsza.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
 
Numer Gadu-Gadu
3256390
Gustavus Płeć:Mężczyzna
mechalistkoholik


Dołączył: 22 Maj 2006
Skąd: Warszawa
Status: offline
PostWysłany: 24-05-2006, 16:02   

Co do ustroju Wielkiej Brytanii niestety muszę Smoczkowi przyznać rację.
To monarchia parlamentarna.
Niestety muszę też się zgodzić że Chiny są krajem komunistycznym ( w swojej własnej co prawda odmianie ale zawsze ).
Na szczęście nie muszę się zgodzić (i nawet nie zamierzam) że jacykolwiek politycy czegokolwiek się nauczyli/nauczą z historii.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
 
Numer Gadu-Gadu
6540254
Smoczek Płeć:Mężczyzna

Dołączył: 17 Kwi 2006
Status: offline
PostWysłany: 24-05-2006, 16:17   

Gustavus, IMO niektórzy politycy, tak jak i zwykli ludzie, uczą się na swoich błędach, a także błędach poprzedników. Nie chodzi tu tylko o wspomnianą wcześniej postać Hitlera, ale tak naprawdę o cokolwiek. Ty w swoim poście zaprzeczyłeś temu by jacykolwiek politycy nauczyli się czegokolwiek z historii, co jest zwyczajnie bzdurą. Wielu polityków dzięki wpadką swych poprzedników nie powiela już ich błędów. Tak było, jest i będzie ^^.
btw. po co dodawałeś te "niestety" xP?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
 
Numer Gadu-Gadu
3256390
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 5 z 8 Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następny
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group