FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następny
  Stereotypy

Stereotypy...
Niosą odpowiedzi na różne pytania na temat różnych grup społecznych
11%
 11%  [ 2 ]
Najczęściej są bezpodstawne
88%
 88%  [ 16 ]
Głosowań: 18
Wszystkich Głosów: 18

Wersja do druku
Nezumi Płeć:Mężczyzna
Wieczny i Nieskończony


Dołączył: 11 Lut 2006
Status: offline
PostWysłany: 30-05-2006, 18:44   Stereotypy

zakładam temat bo się offtop robi w topicu o islamie.



czy katolik to moher? czy metal to satanista? czy hiphopowiec to dres? czy skinhead to nazista? czy punk to pijak? czy Polak to złodziej? czy Arab to terrorysta? pytań dużo, jeszcze więcej odpowiedzi. lecz nasuwa się kolejne pytanie: czy można odpowiadać na takie pytania opiniami ogółu? według mnie nie. czemu? ponieważ
1. ogół lubi się mylić
2. tak naprawdę, każdy człowiek jest inny, jeżeli tylko chce być inny. ja na przykład jestem nastolatkiem, a różnię się od nastolatków, jestem metalem a przy okazji katolikiem, ale nie moherem (z Kościołem się często nie zgadzam), no i na siłę możnaby mnie uznać za punka, a piję bardzo rzadko i z umiarem.

a co wy o tym myślicie?
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Azag Płeć:Mężczyzna
Shade Reaver


Dołączył: 06 Lis 2005
Skąd: Chruszczobród
Status: offline
PostWysłany: 30-05-2006, 18:59   

Uważam, że stereotypy najczęściej są krzywdzące, bezpodstawne i wynikają z ignoranctwa, strachu i niewiedzy - lub dowolnej kombinacji procentowqej tych trzech poszeżonej o kilka innych czynników. Jednak w stereotypach jest też ziarno prawdy: bo wielu Polaków to złodzieje i wielu skinheadów to neonaziści.
Nezumi napisał/a:
przy okazji katolikiem, ale nie moherem (z Kościołem się często nie zgadzam),

Ja też nie jestem "moherem" ale z Kosiołem zgadzam się zawsze. Obawiam się, że posłużyłeś się właśnie stereotypem.
Nezumi napisał/a:
1. ogół lubi się mylić

Ogół lubi też mieć rację.
Nezumi napisał/a:
każdy człowiek jest inny, jeżeli tylko chce być inny.

Każdy człowiek jest inny czy tego chce czy nie.

_________________
"Doprawdy, najpewniejszą drogą do piekła jest droga stopniowa - łagodna, miękko usłana, bez nagłych zakrętów, bez kamieni milowych, bez drogowskazów"
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
6320346
Nezumi Płeć:Mężczyzna
Wieczny i Nieskończony


Dołączył: 11 Lut 2006
Status: offline
PostWysłany: 30-05-2006, 19:19   

Azag napisał/a:
Ja też nie jestem "moherem" ale z Kosiołem zgadzam się zawsze. Obawiam się, że posłużyłeś się właśnie stereotypem.

zawsze? naprawdę zawsze? nie wierzę. powiedz mi, czy lubisz fantastykę? czy lubisz muzykę rockową? czy uważasz, że można osiągnąć świętość bez mszy świętej co niedziela? jedno "tak" wyklucza że zawsze zgadzasz się z Kościołem.
Azag napisał/a:
Jednak w stereotypach jest też ziarno prawdy: bo wielu Polaków to złodzieje i wielu skinheadów to neonaziści.

oczywiście. ale noenaziści są w każdej subkulturze a złodzieje w każdym kraju i narodowości
Azag napisał/a:
Każdy człowiek jest inny czy tego chce czy nie.

ale można się odróżniać lub upodabniać
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Smoczek Płeć:Mężczyzna

Dołączył: 17 Kwi 2006
Status: offline
PostWysłany: 30-05-2006, 19:25   

Azag napisał/a:
Każdy człowiek jest inny czy tego chce czy nie.


Każdy człowiek może przypominać innego jęzeli tego chce xD.

A odnośnie stereotypów - one nie tylko są krzywdzące i zwyczajnie nie prawdziwe (bardzo często), ale również często opierają się zwyczajnie na nieprawdziwych informacjach (i nie chodzi mi tu o sam fakt, że dani ludzie "tacy" nie są w większości, a o to, że czasami żaden z nich nie jest "taki", przez słowo "tacy" rozumiem określenie stereotypowe).
Wśród podanych przez Nezumiego stereotypów można wyróżnić takie które po części rzeczywiście się sprawdzają i takie które są zwyczajnymi kretynizmami (jak np. punk = pijak, ciekawe co ludź który to wymyślił powiedziałby usłyszawszy założenia SE O_o).
Krótko mówiąc zgadzam się z mymi przedmówcami... jest to raczej temat nie budzący większych różnic zdań (po prostu większość ludzi doskonale zdaje sobię sprawę z tego czym są stereotypy).
To tyle xP.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
 
Numer Gadu-Gadu
3256390
Kagami_chan Płeć:Kobieta
pragnąca iśc za nim


Dołączyła: 13 Maj 2006
Skąd: Polska ;)
Status: offline
PostWysłany: 30-05-2006, 19:34   

To zceakjcie jeżeli ja wierze w jedną, prawdziwa miłość i 0 SE.SU przed ślubem, ale nic nie ma do ludzi którzy to robia to znaczy, że można mnie zaliczyć do ludzi wierzących w stareotypy czy nie?? Moim zdaniem jeden z gorszych stareotypów to stareotyp dziewicy ;p no i to, ze dziewczyna nie moze grać w gałę :D. Co tam jeszcze?? No chwilowo nic nie przychodzi mi do głowy ;)

_________________
Wkrada się ogień w serca, a wzniecony
już nie może być płomień utajony,
niewoli dusze, choć raz zniewolona,
panuje miłość - miłością zwabiona.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Smoczek Płeć:Mężczyzna

Dołączył: 17 Kwi 2006
Status: offline
PostWysłany: 30-05-2006, 19:41   

Kagami - w żadnym bądź razie taki sposób myślenia nie zalicza Cię do osób myślących stereotypami xD. Każdy człowiek może mieć swoje zdanie na jakiś temat o ile nie łamie to prawa (chociaż przydąłoby się aby też nie raniło innych ludzi ^_-).
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
 
Numer Gadu-Gadu
3256390
Mai_chan Płeć:Kobieta
Spirit of joy


Dołączyła: 18 Maj 2004
Skąd: Bóg jeden raczy wiedzieć...
Status: offline

Grupy:
Fanklub Lacus Clyne
Tajna Loża Knujów
WIP
PostWysłany: 30-05-2006, 19:49   

Na bogów północy i południa, co to jest stereotyp dziewicy?

Akurat stereotypy typu "dziewczyny nie grają w nogę" są najmniej denerwujące... Znacznie bardziej wkurzające i niebezpieczne są stereotypy religijne, narodowościowe i tego typu. Choćby podejście wielu Polaków do Niemców - w mojej szkole pracuje Niemiec, który przez wielu uczniów podejrzewany był o kontakty w Hitlerjugend itp. No bo w końcu stary szwab... Ale co z tego, że facet miał 4 latka, kiedy kończyła się wojna. Nie no, to już drobiazgi...

_________________
Na Wielką Encyklopedię Larousse’a w dwudziestu trzech tomach!!!
Jestem Zramolałą Biurokratką i dobrze mi z tym!

O męcę twórczej:
[23] <Mai_chan> Siedzenie poki co skończyło się na tym, że trzy razy napisałam "W ciemności" i skreśliłam i narysowałam kuleczkę XD

Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź blog autora Odwiedź galerię autora
BOReK Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 15 Lip 2005
Status: offline
PostWysłany: 30-05-2006, 20:17   

Smoczek, lekko się pomyliłeś - każdy może mieć dowolne zdanie na dowolny temat i nie złamie tym prawa. Co innego, gdy w sposób niezgodny z przepisami uwidoczni swoja opinię ;). Ale to już drobiazg (chociaż są tacy, co za podobne drobiazgi mają wyroki).


Nezumi napisał/a:
ja na przykład jestem nastolatkiem, a różnię się od nastolatków,

Widzisz, też masz błąd - nastolatkiem jesteś i na razie nim będziesz, choćbys pękł. Najwyżej róznisz sie od tzw. "przeciętnego nastolatka", albo raczej od stereotypu nastolatka w Polsce. To naprawdę spora róznica w sformułowaniu ;).

_________________
You ask me if I've known love and what it's like to sing songs in the rain
Well, I've seen love come and I've seen it shot down, I've seen it die in vain

Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Azag Płeć:Mężczyzna
Shade Reaver


Dołączył: 06 Lis 2005
Skąd: Chruszczobród
Status: offline
PostWysłany: 30-05-2006, 20:32   

Nezumi napisał/a:
zawsze? naprawdę zawsze?

Zawsze naprawdę zawsze - zapewniam Cię, że gdyby Benedykt XVI ogłosił krucjatę do Pakistanu to ja idę pierwszy :).
Co ma Kościół do fantastyki? - jeżeli Twoim zdaniem coś ma to nie pisz Kościół tylko kościół na czele z 70 letnim proboszczem.
Co ma Kościół do muzyki rockowej? - 2TM 2,3; POD; Miasto - tylko tyle potrafie na szybko wymienić.
Kto Ci powiedział, że Kościół twierdzi, że ten kto nie chodzi na mszę co niedziele nie może dostąpić zbawienia?
Na dalszą rozmowę w tym temacie proszę w imieniu moim założyć nowy temat. Do redakcji - bezwzględu na wynik toczącej się ankiety i dyskusji w innym temacie odnośnie tematów religijnych - chciałem powiedzieć, że to jest początek rozmowy o Kościele jako instytucji.
Kagami_chan napisał/a:
Moim zdaniem jeden z gorszych stareotypów to stareotyp dziewicy

Co to jest stereotyp dziewicy i co to znaczy grać w gałę? Jeżeli chodzi Ci o piłkę nożną jak sugeruje Mai_ to:
Odpowiedź prosta - przyjrzyj się anatomii i fiziologii kobiety i odpowiedz sobie na pytanie: Z całym szacunkiem dla płci pięknej: Czy zdrowa (bez kontuzji piłkarskiej) kobieta będzie w stanie co tydzień latać 90 minut po bojsku, przyjmować podania na klate, skakać, strzelać głową i rzucać się na murawę po tym jak strzeli gola? Drugie pytanie: Czy kobiety raczej na ogół nie mają innych zainteresowań niż ganianie się po boisku z facetami. trzecie pytanie: Kto będzie chciał na coś takiego patrzeć na przykład w TV? itp.
Moim zdaniem to akurat nie jest żaden stereotyp tylko po prostu zjawisko społeczne wynikające z przyczyn dla mnie oczywistych.

_________________
"Doprawdy, najpewniejszą drogą do piekła jest droga stopniowa - łagodna, miękko usłana, bez nagłych zakrętów, bez kamieni milowych, bez drogowskazów"
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
6320346
IKa Płeć:Kobieta

Dołączyła: 02 Sty 2004
Status: offline

Grupy:
WIP
PostWysłany: 30-05-2006, 20:54   

Azag napisał/a:
Odpowiedź prosta - przyjrzyj się anatomii i fiziologii kobiety i odpowiedz sobie na pytanie: Z całym szacunkiem dla płci pięknej: Czy zdrowa (bez kontuzji piłkarskiej) kobieta będzie w stanie co tydzień latać 90 minut po bojsku, przyjmować podania na klate, skakać, strzelać głową i rzucać się na murawę po tym jak strzeli gola?
Polecam obejrzenie sobie meczów reprezentacji kobiet w piłce noznej.
Cytat:
Drugie pytanie: Czy kobiety raczej na ogół nie mają innych zainteresowań niż ganianie się po boisku z facetami.
rozumiem, że mają siedzieć na ławce i czekac aż mężczyzna wróci z "pola walki". Co z boxem, kickboxingiem, podnoszeniem ciężarów, dżudo i innymi sportami? Z koszykówką? Co z wojskiem?
Cytat:
trzecie pytanie: Kto będzie chciał na coś takiego patrzeć na przykład w TV? itp.
Moim zdaniem to akurat nie jest żaden stereotyp tylko po prostu zjawisko społeczne wynikające z przyczyn dla mnie oczywistych.
Jakież to oczywiste przyczyny? Proszę o oświecenie mnie, do czegóż to kobiety się jeszcze nie nadają z "przyczyn oczywistych"?

Prosze także szanownych przedmówców o oświecenie niezorientowanej części damskiej forum, cóż oznacza zwrot "stereotyp dziewicy"... bo jakoś nie widze wytłumaczenia, a widzę, przymiarke do niego...


Ostatnio zmieniony przez IKa dnia 30-05-2006, 21:02, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
BOReK Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 15 Lip 2005
Status: offline
PostWysłany: 30-05-2006, 21:00   

Eee, problem w tym, że to nie facet rzucił "Stereotyp dziewicy" na stół :]. Może chodzi tu o coraz niższy wiek inicjacji seksualnej wśród dziewczyn i związane z tym zagadnienia? Ja nie wiem.

_________________
You ask me if I've known love and what it's like to sing songs in the rain
Well, I've seen love come and I've seen it shot down, I've seen it die in vain

Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
IKa Płeć:Kobieta

Dołączyła: 02 Sty 2004
Status: offline

Grupy:
WIP
PostWysłany: 30-05-2006, 21:03   

Niefortunne sformuowanie spowodowane zbyt szybkim pisaniem posta XD
Gomene
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Smoczek Płeć:Mężczyzna

Dołączył: 17 Kwi 2006
Status: offline
PostWysłany: 30-05-2006, 21:13   

BOReK napisał/a:
Smoczek, lekko się pomyliłeś - każdy może mieć dowolne zdanie na dowolny temat i nie złamie tym prawa. Co innego, gdy w sposób niezgodny z przepisami uwidoczni swoja opinię ;).


Wiadomo, o to właśnie mi chodzi, a że nie wyraziłem się dość prezcyzyjnie - zdaża się.


Azag napisał/a:
Co ma Kościół do muzyki rockowej?


Do muzyki rockowej to może nic (znaczy ja nie znam zespołów zbytnio, więc ciężko mi się ustosunkować)... ale pierwszy z brzegu zespół heavy-metalowy - Iron Maidan i ich, jakże ślicznie zatytułowany, utwór czyli "Number of the Beast" (dobrze mówię, że to Iron Maidan?)... uważasz, że w nim nie ma ni grama anty chrześcijańskiej treści xD?


Azag napisał/a:
Kto Ci powiedział, że Kościół twierdzi, że ten kto nie chodzi na mszę co niedziele nie może dostąpić zbawienia?


Nie wiem jak to jest dokłądnie ze zbaiwieniem, ale bez wątpienia ŚWIADOME nie uczestniczenie w mszy św. w święto jest złamaniem jednego z przykazań bożych (nie kościelnych, a bożych).
Kościół twierdzi wiele rzeczy jak chociażby zakaz korzystania z środków antykoncepcyjnych ^^.

Zaś odnośnie piłki nożnej i kobiet - popieram w całości IKe i nie za bardzo mam ochotę powtarzać jej słowa. To JEST stereotyp. Dziewczyny mogą równie dobrze grać w piłkę, wlaczyć, etc. co mężczyźni... to ludzie wykreowali kobietę jako osobę słabą, nieporadną, nadającą się jedynie do prac domowych. W chwili obecnej istnieje ruch zwany feminizmem który stara się to zwlaczyć, chociaż sam jestem raczej przeciw równouprawnieniu (bo niestety większość kobiet na równouprawnienie patrzty w ten sposób - "pozwólcie nam robić to co faceci, ale macie nas przepuszczać, pomagać i w żadnym bądź razie nie wolno wam nas bić"... no sorry, ale co to za równouprawnienie O_o?
Oczywiście mówię na podstawię zachowań dziewczyn które sam znam ^^'.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
 
Numer Gadu-Gadu
3256390
Bezimienny Płeć:Mężczyzna
Najmniejszy pomiot chaosu


Dołączył: 05 Sty 2005
Skąd: Z otchłani wieków dawno zapomnianych.
Status: offline
PostWysłany: 30-05-2006, 21:13   

Brakuje mi tu opcji 3. Mogą zawierać część prawdy o różnych grupach społecznych, ale też mogą być bardzo krzywdzące.

Bądźmy szczerzy, Po pierwsze stereotyp stereotypowi nierówny. Niektóre mogą dość dobrze odzwierciedlać przeciętnego przedstawiciela danej grupy społecznej (... ale co to jest "przeciętny przedstawiciel"?) a inne zostały wyssane z palca. Co więcej nawet przy tych pierwszych należy pamiętać, że trudno o "przeciętnego przedstawiciela" - indywidualne osoby mogą (i będą) nawet drastycznie od takiego stereotypu odbiegać.

_________________
We are rock stars in a freak show
loaded with steel.
We are riders, the fighters,
the renegades on wheels.

The difference between fiction and reality? Fiction has to make sense.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Nezumi Płeć:Mężczyzna
Wieczny i Nieskończony


Dołączył: 11 Lut 2006
Status: offline
PostWysłany: 30-05-2006, 21:50   

Mai_chan napisał/a:
Choćby podejście wielu Polaków do Niemców - w mojej szkole pracuje Niemiec, który przez wielu uczniów podejrzewany był o kontakty w Hitlerjugend itp. No bo w końcu stary szwab... Ale co z tego, że facet miał 4 latka, kiedy kończyła się wojna. Nie no, to już drobiazgi...

zwykłe chamstwo.
Azag napisał/a:
Co ma Kościół do muzyki rockowej? - 2TM 2,3; POD; Miasto - tylko tyle potrafie na szybko wymienić.

zespoły typu POD nazwyają "aspiryną na bazie cyjanku" lub "ewangelizowaniem narzędziami szatana"
Smoczek napisał/a:
ale pierwszy z brzegu zespół heavy-metalowy - Iron Maidan i ich, jakże ślicznie zatytułowany, utwór czyli "Number of the Beast" (dobrze mówię, że to Iron Maidan?)... uważasz, że w nim nie ma ni grama anty chrześcijańskiej treści xD?

za nic. to opis snu gitarzysty. tylko i wyłącznie. a heavy metal, w szczególności IM to też rock
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 9 Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następny
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group