FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następny
  Cykl "Zmierzch" Stephanie Meyer
Wersja do druku
Spaidi Płeć:Mężczyzna
Let's Go Soul~!?


Dołączył: 28 Sty 2009
Skąd: Bydgoszcz
Status: offline
PostWysłany: 04-02-2009, 22:02   

"Zmierzch" Stephenie Meyer
Zdobylem sie na ta ksiazke po wizycie w kinie. Film mi sie bardzo podobal a ze, ksiazki sa zwykle lepsze wiec bylem ciekaw jak ona wyglada. Jak na razie jestem zadowolony, choc jeszcze mi zostala polowa. Czyta ktos moze?

_________________
I am not a Hero.
Hero always died.
I am a little legend.
Legend never die.
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
3381987
Asthariel Płeć:Mężczyzna
Lis


Dołączył: 10 Kwi 2008
Skąd: Warszawa
Status: offline

Grupy:
Tajna Loża Knujów
PostWysłany: 05-02-2009, 14:29   

U mnie czyta 13 na 18 dziewczyn w klasie. To epidemia! To zaraza!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 05-02-2009, 14:37   

Sądząc po recenzjach - to grafomania...

_________________
I can survive in the vacuum of Space
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
Asthariel Płeć:Mężczyzna
Lis


Dołączył: 10 Kwi 2008
Skąd: Warszawa
Status: offline

Grupy:
Tajna Loża Knujów
PostWysłany: 05-02-2009, 14:51   

A co gorsze - dochodowy interes...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Grisznak
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 05-02-2009, 15:47   

Wampir + romans + nastolatki = niezła kasa. Twórcy anime zauważyli to już znacznie wcześniej.
Powrót do góry
Easnadh Płeć:Kobieta
a wee fire


Dołączyła: 27 Cze 2008
Status: offline

Grupy:
Alijenoty
PostWysłany: 05-02-2009, 17:29   

Ogólnie rzecz biorąc "Zmierzch" jest ciężkostrawny. Dla mnie przynajmniej. Na okładce jest napisane, że jest to romans, horror i książka o dojrzewaniu. Romansu tam nie ma żadnego, bo relacje między Bellą a Edwardem są tak sztuczne jak drewniana noga pirata, i sprowadzają się do dialogów wyglądających następująco:
Bella: Edward, jesteś jak posąg Adonisa!/Twoje oczy mnie hipnotyzują!/Twoja skóra jest cudownie gładka i zimna jak alabaster/marmur!
Edward: Odejdź ode mnie!/Najlepiej byłoby, gdybyś się do mnie nie zbliżała.
Horroru też tam nie zauważyłam, bo to, że jakiś tam Łowca ostrzy sobie ząbki na Bellę, mnie nie przestraszyło. Zresztą szkoda, że koniec końców jej nie zeżarł. Za to kawałek o "książce o dojrzewaniu" jest najzabawniejszy, bo Bella jest typową banalną emocącą się gówniarą, z kolei Edward, pomimo faktu, że ma 100 lat na karku, zachowuje się jak jakiś słabowity na umyśle nastolatek. Najmniejszego chociażby śladu jakiegokolwiek dojrzewania nie stwierdziłam.

Poza tym nie zauważyłam tam także fabuły. Jest zwyczajna wyliczanka tego, co robi Bella: Bella wstaje i ubiera się. Idzie do szkoły. Udziela się na lekcji biologii i nokautuje kogoś na wf-ie. Bella wraca do domu. Gotuje obiad dla siebie i Charliego. Zmywa naczynia. Potem Bella gdzieś idzie. Jakiś czas później wraca i kładzie się spać. Kilka godzin później Bella wstaje i ubiera się... Wydarzenia tylko w jednym jedynym momencie idą do przodu, mianowicie, kiedy wyżej wspomniany Łowca zaczyna jej zagrażać. Przedtem i potem mamy tylko jakąś dziwną apatię.

Z kolei postaci są beznadziejnie skonstruowane, sztuczne jak jasny szlag. Zwłaszcza denerwuje dwójka głównych bohaterów, jako że Bella jest typowym przykładem emocącej się Bohaterki Takiej Jak Ty. Niby nic z niej nadzwyczajnego, zakompleksiona i nieśmiała dziewczyna, przybywa do mglistej dziury zabitej dechami i nagle zaczyna się za nią uganiać stado bizonów, ba!, Bella niespodziewanie odkrywa w sobie kusicielkę i jednego nawet uwodzi z premedytacją. Na Edwarda szkoda mi słów, ale w sumie autorka nie napracowała się zbytnio, tworząc kogoś takiego, wystarczyło wrzucić do jednego wora same zalety okraszone bladą cerą i wampiryzmem, zawiązać szkarłatną wstążeczką na kokardkę i tadam! mamy Edwarda. Facet jest perfekcyjnie idealny: przystojny, mądry, o niskim melodyjnym głosie, z pięknym charakterem pisma i wachlarzem ciemnych rzęs. Jaka szkoda że przy tym kompletnie i totalnie martwy jako postać literacka.

Plus autorka serwuje nam różne przepełnione komiczną wręcz namiętnością (rozpalającą zmysły, khy...) zdania typu:
"Mierzyliśmy się wzrokiem jak dwa psy przed walką. Odezwałam się pierwsza, pilnując, żeby nie rozproszyła mnie ta jego cudowna, piękna twarz mrocznego anioła." [po przeczytaniu tego zdania Eas ómarła xD]
I proszę nie zwalać na tłumaczkę. Fakt, tłumacze czasem mogą popełniać różne zbrodnie, ale, na litość!, muszą mieć przecież jakąś podstawę.

Kurczę, muszę w końcu wziąć się za recenzję tej książki...

_________________

I’m always right and you should listen to whatever I have to say
and never disagree, ever, EVER for the sake of your wolvlihood.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź blog autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Asthariel Płeć:Mężczyzna
Lis


Dołączył: 10 Kwi 2008
Skąd: Warszawa
Status: offline

Grupy:
Tajna Loża Knujów
PostWysłany: 05-02-2009, 18:33   

Jak już napiszesz, z przyjemnością pokażę ją moim koleżankom. Posadźcie mi na grobie orchidee.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Beryl Płeć:Kobieta
jej mroczny majestat


Dołączyła: 18 Kwi 2005
Status: offline
PostWysłany: 05-02-2009, 20:06   

No patrz, ja tez mam koleżanki, które czytały Zmierzch. Zabroniły mi toto kupić do biblioteki, a nawet czytać, bo podobno dalsze części uszkadzają mózg bardziej niż pikaczowe błyski.^^

_________________
Kiedy rozum śpi, mnożą się kurczaki.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Dida Płeć:Kobieta
Ostoja zdrowego rozsądku


Dołączyła: 03 Cze 2005
Skąd: Granvania
Status: offline

Grupy:
House of Joy
PostWysłany: 05-02-2009, 22:14   

Zastanawiałam się nad zakupem trylogii na Allegro. Ale po tym co napisała Eas odechciało mi się, jak na razie. W końcu to prawie 100 zł i nie chciałabym wyrzucić takich pieniędzy w błoto.

_________________
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
 
Numer Gadu-Gadu
4707314
Asthariel Płeć:Mężczyzna
Lis


Dołączył: 10 Kwi 2008
Skąd: Warszawa
Status: offline

Grupy:
Tajna Loża Knujów
PostWysłany: 06-02-2009, 12:57   

Wiesz Beryl, najwyraźniej masz o wiele dojrzalsze koleżanki. Zazdroszczę.

A żeby nie było całkiem offtopowo: u mnie w pipidówce zwanej Lubartowem w księgarni sprzedało się już z 40 egzemplarzy Zmierzchu, nie licząc kontynuacji, a popularność wampirów jest tak wielka, że sprzedawcy korzystając z okazji zamówili też ,,Wampirze kroniki'' Anny Rice. Czemu, ach czemu nie jest odwrotnie?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Shizuku Płeć:Kobieta
Trochę poza sobą


Dołączyła: 15 Lis 2006
Skąd: Z pogranicza światów
Status: offline

Grupy:
Melior Absque Chrisma
PostWysłany: 07-02-2009, 14:00   

Ja już nie mogę tego słuchać. Dziewczyny w mojej klasie na okrągło się tym zachwycają, a ja już wytrzymać nie mogę. I gdybym poza szkołą miała spokój. Ale nie stoję w kolejce w sklepie i o czym słyszę? No oczywiście o wojnie wampirów i o 4 części, gdzie ona jest w ciąży itp. itd. Bleee

_________________
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
636349
C.
Gość
PostWysłany: 07-02-2009, 15:06   

Kolega podrzucił mi linka do tej dyskusji. I naprawdę nie mogę się oprzeć i muszę się wypowiedzieć :D Jestem fanką tej całej trylogii, ALE ALE nim zaczniecie rzucać gromami - zgadzam się z opisem Easnadh w 100% ;] A słowa o Edwardzie - so true! xD Ale pytanie pewnie się nasuwa, czemu jestem fanką? Dlatego, że primo - można się spłakać ze śmiechu czytając wynurzenia Belli o so unf**kingbelieveble Edziu, a secundo i to jest główny mój argument - można się oderwać od swojego świata i po prostu odpocząć nad infantylną bajeczką :)
Nie rozumiem, jak komuś mógł się podobać film (na przedpremierze wraz z trzema zarażonymi Edziem i spółką koleżankami zawyżyłyśmy średnią wieku z 13 do 16 imo), jak można było piszczeć na widok wchodzącego Roba P. oraz podniecać się nad jego wyglądem podczas prowadzonej przezeń rozmowy z Bellą w restauracji (moim zdaniem wyglądał jakby miał problemy żołądkowe), ALE sama wracam do paru moich ulubionych scen co najmniej raz w tygodniu i uwielbiam tego aktora ;) Tak, ja rozumiem, że sieję konfuzję i sama się krzywdzę, ale cóż. Przeczytałam wszystkie 4 części plus dodatki Meyer i to po dwa razy i uwielbiam sagę. A przeczytanie Midnightsun uważam za obowiązkowe, bo i inaczej się na Cullenów spojrzy i inaczej film się będzie oglądało i znacznie lepiej opisane są wydarzenia w wersji Edwarda, niż Belli (a przynajmniej z tego co narazie Meyer napisała, tak wygląda).


Spoiler: pokaż / ukryj
A czwarta część to po prostu brrr, bo przecież Bella staje się wreszcie wampirem, rodzi coś, Jacob się w to wszystko miesza i to ostro, włoskie wampiry się dobijają drzwiami i oknami etc. etc., a do tego podane w niestrawny meyerowski, apatyczny sposób i kompletnie nie pasujące mi do poprzednij trzech tomów.


Mimo to, powtarzam - uwielbiam wampirzą sagę Meyer, bo jest lekka, głupia i nie wymaga filozoficznych rozmyślań. Stoi w kompletnej opozycji do mistrzyni wampirów - Rice, ale mimo to nie jest tragiczna. A rozwiązanie ze świecącymi się w słoneczny dzień pijawkami - ciekawe ;]
Powrót do góry
demiCanadian Płeć:Mężczyzna
Analogia stosowana.


Dołączył: 22 Sty 2009
Status: offline
PostWysłany: 09-02-2009, 11:31   

Nie czytałem i zapewnę nie dotknę tych książek, ale z tego co wyczytałem w tym temacie wnioskuję, że autorka postanowiła że: "skoro Ann Rice pisała niezłe odpały, to ja napiszę jeszcze większe bzdety i będzie jeszcze fajniej". Ale jak dla mnie Rice wygrywa - 13 latki rodzące przedwiecznych nieśmiertelnych elfów to wysoko postawiona poprzeczka (nie mówiąc o tym, że jurny gej potyka się u niej co chwila o jutrnego geja). To tyle w ramach promocji innej książki.

_________________
Kolorowe groszki.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
7040209
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 09-02-2009, 11:45   

Zabawne jest to, że obie panie pisarki, Rice i Meyer, łączy jedno - obydwie deklarują głęboką religijność i "przywiązanie do tradycyjnych wartości". Chętnie dowiedziałbym w jaki sposób wpływa to na pisanie emo powieści o wampirach, błyskających lub nie...

_________________
I can survive in the vacuum of Space
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
Vodh Płeć:Mężczyzna
Mistrz Sztuk Tajemnych.


Dołączył: 27 Sie 2006
Skąd: Edinburgh.
Status: offline

Grupy:
Alijenoty
Fanklub Lacus Clyne
PostWysłany: 09-02-2009, 12:32   

Ysen, Rice z tego co pamiętam tak ze 3 lata temu bodaj stwierdziła, że Bóg jest na nią zły za Kroniki Wampirze i zsyła na nią niemalże Hiobowe klęski, więc obiecała że już kończy z wampirami i napisała biografię Chrystusa...

_________________
...
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź blog autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 7 Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następny
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group