FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 19, 20, 21 ... 24, 25, 26  Następny
  Kulturalna dyskusja o religii
Wersja do druku
Majo-san Płeć:Kobieta


Dołączyła: 31 Sie 2009
Status: offline
PostWysłany: 03-03-2010, 18:15   

Wierzę w Boga i tylko w Niego. Dlaczego? Widzę codziennie dowody Jego istnienia, które wprawiają mnie w zachwyt. Oczywiście widzę też mniej piękne rzeczy, straszne, ale myślę, że one pochodzą tylko i wyłącznie od człowieka. Tłum ludzi napawa mnie strachem, za sprawą ich myśli i dziwacznych działań. Każdego dnia widzę pomoc Boga dla mnie i dlatego w Niego wierzę. Chodzę do kościoła, ale tylko dlatego, żeby posłuchać zawsze interesujących kazań pewnego księdza (kiedy on zniknie z mojej parafii, naprawdę się załamię).
Natomiast Kościół uważam tylko za instytucję, czasami się zastanawiam jaki ona ma związek z Bogiem, bo pewne rzeczy w Kościele są po prostu przekomiczne. Rzadko spotykam księży, których naprawdę chcę słuchać (w szkole mam takiego księdza, który jest zakochany w swoich teoriach), toteż cieszę się, że mam w parafii kogoś, kto jeszcze nie jest zmanipulowany przez Kościół. Ponadto jest jeszcze jeden ksiądz, którego bardzo lubię, niestety mogę go posłuchać tylko na YouTubie.
Jak na razie religia stanowi dla mnie nieodłączną część życia, a składający się z niej Kościół naprawdę często wprawia mnie w śmiech, chociaż czasem także zadowala.
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Eire Płeć:Kobieta
Jeż płci żeńskiej


Dołączyła: 22 Lip 2007
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Melior Absque Chrisma
PostWysłany: 03-03-2010, 18:16   

RepliForce napisał/a:

Nie przytoczę ci żadnego wersetu, bo nie pamiętam, jednakże, dla boga krew jest święta. Nie kadząc dłużej- dlatego nie wolno jej przetaczać w żadnej formie <krwinki białe, czerwone oraz osocze>. Jednak medycyna pozwala na to, aby zabiegi mogły się odbyć bez potrzeby transfuzji.

O ile pamiętam starotestamentowe zasady Rdz, Kpł i bodajże Syracha odnosiły się do spożywania krwi i przelewania jej. Jedyny nowotestamentowa wzmianka znaleziona przeze mnie w Biblii katolickiej brzmi
Dz 15 29 napisał/a:
Powstrzymajcie się od ofiar składanych bożkom, od krwi, od tego, co uduszone, i od nierządu. Dobrze uczynicie, jeżeli powstrzymacie się od tego. Bywajcie zdrowi!"

IMHO nie ma tu nic co by na to wskazywało. Z drugiej strony o ile pamiętam Wasze tłumaczenie różni się w pewnych szczegółach- może tam macie źródło nakazu.

Jeśli już odwołujemy się do ST mamy Mądrość Syracha 38
Cytat:
1 Czcij lekarza czcią należną z powodu jego posług,
albowiem i jego stworzył Pan.
2 Od Najwyższego pochodzi uzdrowienie,
i od Króla dar się otrzymuje.
3 Wiedza lekarza podnosi mu głowę,
nawet i wobec możnowładców będą go podziwiać.
4 Pan stworzył z ziemi lekarstwa,
a człowiek mądry nie będzie nimi gardził.
5 Czyż to nie drzewo wodę uczyniło słodką,
aby moc Jego poznano?
6 On dał ludziom wiedzę,
aby się wsławili dzięki Jego dziwnym dziełom.
7 Dzięki nim się leczy i ból usuwa,

z nich aptekarz sporządza leki,
8 aby się nie kończyło Jego działanie
i pokój od Niego był po całej ziemi.
9 Synu, w chorobie swej nie odwracaj się od Pana,
ale módl się do Niego, a On cię uleczy.
10 Usuń przewrotność - wyprostuj ręce
i oczyść serce z wszelkiego grzechu!
11 Ofiaruj kadzidło, złóż ofiarę dziękczynną z najczystszej mąki,
i hojne dary, na jakie cię tylko stać.
12 Potem sprowadź lekarza, bo jego też stworzył Pan,
nie odsuwaj się od niego, albowiem jest on ci potrzebny.
13 Jest czas, kiedy w ich rękach jest wyjście z choroby:
14 oni sami będą błagać Pana,
aby dał im moc przyniesienia ulgi
i uleczenia, celem zachowania życia.
15 Grzeszący przeciw Stwórcy swemu
niech wpadnie w ręce lekarza!


IMHO te słowa niejako uświęcają dostępną nam wiedzę lekarską i jej zdobycze.

_________________
Per aspera ad astra, człowieku!
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1018596
 
Numer ICQ
Grisznak
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 03-03-2010, 18:17   

Dred napisał/a:
Kontynuując sprawę Jehowych. Być może będzie to krzywdzące dla co poniektórych, jednak ja już ich "apostołów" mam dość. Przyjeżdżają na moją ulicę i obchodzą ją dom po domu. Co tydzień w różne dni, po trzy razy pukają do drzwi z częstotliwością dwudziestu minut. Nawet odpowiedź na pytanie "Jaka jest najważniejsza księga w Twoim życiu?" ("Harry Potter") nic nie daje... :/

Tak, jestem katolikiem zdeklarowanym, ale mimo wszystko, ci przedstawiciele bardzo mnie do tego odłamu zniechęcają. Wiem, jestem nietolerancyjny. Tak, to moja wada.

Kiedyś jeden z moich znajomych (swoją drogą, świr zawodowy) zdenerwowany tego rodzaju nękaniem, wziął od nich gazetki, podpalił zapalniczką i rzucił im pod nogi. Ponoć podziałało. Oczywiście, nie namawiam...
Powrót do góry
Morg Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 15 Wrz 2008
Skąd: SKW
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Fanklub Lacus Clyne
Tajna Loża Knujów
PostWysłany: 03-03-2010, 18:38   

Majo-san napisał/a:
nie jest zmanipulowany przez Kościół

Co przez to rozumiesz? Bo, szczerze pisząc, sam się z manipulacją ze strony Kościoła Rzymskokatolickiego nie spotkałem...
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
8137449
Majo-san Płeć:Kobieta


Dołączyła: 31 Sie 2009
Status: offline
PostWysłany: 03-03-2010, 18:51   

Morg, chyba źle to ujęłam. :) Chodzi mi o to, że często widzę młodego dopiero rozpoczynającego księdza, który jest nadzwyczajny i nie mogę przestać go słuchać. Jednak po pewnym czasie przebywania w kościele zmienia się tak, że nie mogę go rozpoznać. Dla przykładu mój ksiądz w szkole na każdej lekcji mówi, że jest biednym i skromnym człowiekiem, a po lekcjach wsiada do swojego superwozu. Własnie księża, którzy rozpoczynają i maja szansę pozostać sobą, zmieniają się w takich jak ten z mojej szkoły. Oczywiście nie wszyscy, ale większość, przynajmniej tak zaobserwowałam.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
RepliForce Płeć:Mężczyzna
Vongola Boss


Dołączył: 30 Sty 2009
Skąd: Z Pustyni
Status: offline

Grupy:
Omertà
PostWysłany: 03-03-2010, 21:06   

Eire napisał/a:

O ile pamiętam starotestamentowe zasady Rdz, Kpł i bodajże Syracha odnosiły się do spożywania krwi i przelewania jej. Jedyny nowotestamentowa wzmianka znaleziona przeze mnie w Biblii katolickiej brzmi

i jeszcze raz powtórzę
Eire napisał/a:
Biblii katolickiej

Tyle

_________________
"Bo to właśnie niebo pozwala fruwać chmurom po swoim bezkresie"
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
4841576
Eire Płeć:Kobieta
Jeż płci żeńskiej


Dołączyła: 22 Lip 2007
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Melior Absque Chrisma
PostWysłany: 03-03-2010, 21:10   

Dlatego pytam się o Waszą wersję- obecnie do swojego egzemplarza nie mam dostępu.

_________________
Per aspera ad astra, człowieku!
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1018596
 
Numer ICQ
RepliForce Płeć:Mężczyzna
Vongola Boss


Dołączył: 30 Sty 2009
Skąd: Z Pustyni
Status: offline

Grupy:
Omertà
PostWysłany: 03-03-2010, 21:13   

Hmm, spytam starszych w zborze, to mi powiedzą gdzie to pisze. Wtedy ci powiem.

_________________
"Bo to właśnie niebo pozwala fruwać chmurom po swoim bezkresie"
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
4841576
Grisznak
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 03-03-2010, 21:15   

http://www.watchtower.org/p/biblia/index.htm - tu jest pełen tekst Biblii wg Świadków Jehowy.
Powrót do góry
RepliForce Płeć:Mężczyzna
Vongola Boss


Dołączył: 30 Sty 2009
Skąd: Z Pustyni
Status: offline

Grupy:
Omertà
PostWysłany: 03-03-2010, 21:19   

Grisznak napisał/a:
Świadków Jehowy.

Przepraszam, Grisz-san, ale to jest w "Przekładzie Nowego Świata". Tylko tyle :P

_________________
"Bo to właśnie niebo pozwala fruwać chmurom po swoim bezkresie"
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
4841576
Grisznak
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 03-03-2010, 21:31   

RepliForce napisał/a:
Grisznak napisał/a:
Świadków Jehowy.

Przepraszam, Grisz-san, ale to jest w "Przekładzie Nowego Świata". Tylko tyle :P

Link do tego przekładu podany jest na oficjalnej stronie Świadków Jehowy. Nie znam niuansów, ale wydaje mi się, że jeśli tak jest, to należy traktować ów przekład jako kanoniczny dla Świadków Jehowy.
Powrót do góry
ZUBEK Płeć:Mężczyzna
Niestety, to ja ...

Dołączył: 31 Sie 2009
Status: offline
PostWysłany: 04-03-2010, 07:14   

Przepraszam za "boga", ale jakoś tak mam w nawyku. Czemu, to nie wiem, ale mam tak od podstawówki. A co do różnych słówek, to naprawdę (przyznam się) nie wszystkie je rozumiem i wolę stosować te których znaczenia jestem pewien. Nawet jeśli tylko częściowo przedstawiają to co mam na myśli.

_________________
Lubię dobre Anime
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Samuel Płeć:Mężczyzna
Dinozaur


Dołączył: 17 Sty 2009
Skąd: Warszawa/Marysin
Status: offline
PostWysłany: 04-03-2010, 15:56   

Grisznak napisał/a:
RepliForce napisał/a:
Grisznak napisał/a:
Świadków Jehowy.

Przepraszam, Grisz-san, ale to jest w "Przekładzie Nowego Świata". Tylko tyle :P

Link do tego przekładu podany jest na oficjalnej stronie Świadków Jehowy. Nie znam niuansów, ale wydaje mi się, że jeśli tak jest, to należy traktować ów przekład jako kanoniczny dla Świadków Jehowy.


Tak, to jest oficjalny przekład Biblii używany przez Świadków Jehowy. Oprócz wstawienia kilkaset razy imienia "Jehowa" gdzie inne przekłady używają "Bóg" albo "Pan", PNŚ zawiera kilka innych ciekawych różnic, w związku z czym nie jest używany przez inne grupy chrześcijan (o ile ŚJ można jeszcze nazywać chrześcijanami). Między innymi pierwszy wers Ewangelii św. Jana, który zazwyczaj jest tłumaczony jako "Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga i Bogiem było Słowo" w PNŚ kończy się "bogiem" z małej litery, co ma oznaczać, że Jezus (Słowo) nie jest tym samym bogiem co Bóg-Jehowa. Natomiast słowa Jezusa do złoczyńcy na krzyżu - "Zaprawdę powiadam Ci, dziś będziesz ze mną w raju" mają w PNŚ przecinek po "dziś", a nie przed, co zmienia znaczenie tego zdania. ŚJ wierzą, że raj to nie jest miejsce, do którego dusza idzie zaraz po śmierci, tylko że rajem będzie Ziemia po Sądzie Ostatecznym :)
Z drugiej strony jednak spotkałem się z tym, że ŚJ korzystają z innych przekładów Biblii, np. Tysiąclecia, i też całkiem nieźle argumentują na ich podstawie. Widać różnice nie sa aż tak wielkie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora
Eire Płeć:Kobieta
Jeż płci żeńskiej


Dołączyła: 22 Lip 2007
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Melior Absque Chrisma
PostWysłany: 04-03-2010, 16:07   

O ile pamiętam Jezus wg. tego przekładu nie skonał na krzyżu.

Biblie w przekładzie NS mam dwie- jedną "prawdziwą" i opracowanie dla dzieci- chyba dzięki niemu zainteresowałam się głębiej tematyką biblijną. Mała złota książeczka ze ślicznymi ilustracjami- większość pamiętam do dziś. Niestety nie ustrzegli się jednego błędu- złe postacie były narysowane o wiele atrakcyjniej. Ot, Dina u Kananejek- ona w białej szacie, one w kolorowych, fantazyjnych sukienkach, obwieszone klejnotami. Izabel kojarzyła mi się z jedną koleżanką babci (zmarszczki i mocny makijaż), ale kobiety na uczcie Nabuchodonozora trzymały fason. Żydówki- niemal co co jednej w prostych, nudnych strojach. Sytuację ratowały Debora, Estera i gościnnie żona Naamana.

_________________
Per aspera ad astra, człowieku!
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1018596
 
Numer ICQ
Samuel Płeć:Mężczyzna
Dinozaur


Dołączył: 17 Sty 2009
Skąd: Warszawa/Marysin
Status: offline
PostWysłany: 04-03-2010, 16:16   

Aaa, tak po czasie się zorientowałem:
Przez "o ile ŚJ można jeszcze nazywać chrześcijanami" nie miałem nic złego na myśli. Po prostu trzymam się definicji chrześcijanina, jako osoby która akceptuje nicejskie wyznanie wiary "Wierzymy w jednego Bog,a Ojca Wszechmogącego, blabla..." :) Jest tam też o wierze w dogmat o Trójcy Swiętej, którego ŚJ nie uznają.
Oczywiście jeśli uznać, że chrześcijaninem jest każdy, kto uważa sie za chrześcijanina, to ŚJ również są chrześcijanami. Mi tam rybka, ja jestem buddystą :)

Cytat:
O ile pamiętam Jezus wg. tego przekładu nie skonał na krzyżu.


Ależ jak najbardziej skonał. PNŚ to tylko inne tłumaczenie - historia jest ta sama.

_________________
ॐ भूर्भुवः स्वः । तत् सवितुर्वरेण्यं ।
भर्गो देवस्य धीमहि । धियो यो नः प्रचोदयात् ॥
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 20 z 26 Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 19, 20, 21 ... 24, 25, 26  Następny
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group