FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następny
  Największe faile w historii
Wersja do druku
Tren Płeć:Kobieta
Lorelei


Dołączyła: 08 Lis 2009
Skąd: wiesz?
Status: offline

Grupy:
Tajna Loża Knujów
PostWysłany: 18-04-2013, 16:56   

nervyzombie napisał/a:
Jesteśmy państwem słabym, małym ludnościowo, terytorialnie, zacofanym w stosunku do Niemiec...

Ale to już wina Drugiej Wojny Światowej, w której wywołaniu nie było żadnej winy z naszej strony.

_________________
"People ask me for advice all the time, and they ask me to help out. I'm always considerate of others, and I can read situations. Wait, aren't I too perfect?! Aren't I an awesome chick!?"
Przejdź na dół Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź blog autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
nervyzombie Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 15 Kwi 2013
Status: offline

Grupy:
Melior Absque Chrisma
PostWysłany: 18-04-2013, 17:45   

Tren napisał/a:
Ale to już wina Drugiej Wojny Światowej, w której wywołaniu nie było żadnej winy z naszej strony.

To nie do końca tak. Jeśli już mówimy o czasach IIWŚ to trzeba spojrzeć jeszcze wcześniej.

Co do IIWŚ to masz rację. Dopiero w 1918 uzyskaliśmy niepodległość. Dopiero wtedy mogliśmy się rozwijać jako państwo. Było to już znacznie za późno. Na zachodzie były już zjednoczone Niemcy na wschodzie była Rosja, która stawała się coraz potężniejsza. Wystarczy sobie popatrzeć na ludność: ('38)Polska: 34 mln, Niemcy: 60 mln(plus przewaga jakościowa), Rosja:(!)170 mln(ofc Rosja była zacofana w stosunku do Polski, ale i tak silniejsza jako całość). I zostaliśmy ustawieni pomiędzy tymi dwoma państwami. Gdyby chociaż jedne z nich byłoby naszym prawdziwym sojusznikiem, utrzymalibyśmy się. Ale realnie rzecz biorąc to nie mieliśmy szans w IIWŚ. Podobno mogliśmy sprzymierzyć się z Hitlerem, uderzyć na ZSRR a później razem z aliantami wbić nóż w plecy Rzeszy. Nie wiem czy taki plan by się powiódł i czy w ogóle Hitler miał po co się z nami sprzymierzać. W każdym razie IIWŚ została dobrze rozegrana przez Polaków i Aliantów ogólnie - gadanie o zdradzie zachodnich sojuszników to bzdury, gdyby nie oni w ogóle nie było miejsca na nas w Europie. Imo więcej z Aliantami nie dało się ugrać.

No dobra, ale powiedziałem że tu nie chodzi o IIWŚ tylko trzeba spojrzeć wcześniej. No bo dlaczego byliśmy słabsi niż Rosja i Niemcy? Czemu do tego doprowadziliśmy? Do powstania tak silnej konkurencji w regionie? A to już wina głupiej polityki m.in. Wazów i Sasów. Mi już nie chodzi o jakieś śmieszne mrzonki o polskim imperium, o mocarstwowości. Wg. mnie dało się tak to wszystko rozegrać aby obecnie Polska była na podobnym poziomie siły co Hiszpania lub nawet silniejsza. Mieliśmy do tego możliwości. Ale Zygmunt III Waza wolał powstanie mocarstwowych Prus i Rosji(+Austrii dzięki neutralności w wojnie trzydziestoletniej...) bez Polaka na tronie carskim. Ja wiem że w chwili jego panowania te państwa politycznie to była żenada, car Wasyl Szujski w końcu przed nim ukląkł i złożył mu hołd... Ale on naprawdę nie miał żadnych szacunków? Rosja była silniejsza. Terytorialnie i ludnościowo.

Winy nie zwalam na II RP, IIWŚ, ZSRR, komunę czy Tuska. Winę zwalam na tego kretyna Zygmunta III Wazę. Jeszcze wg. mnie do panowania Sasów może coś się dało zrobić, MOŻE. Ale ich wejście na tron już definitywnie przekreśliło Polskę. Tylko że później Polacy, będąc w już słabej sytuacji, robili jeszcze większe głupstwa systematycznie pogarszając swoje położenie. Poniatowski - kretyn. Zatwierdził wszystkie 3 rozbiory Polski i dołączył do haniebnej targowicy. Później debilne powstania. Polacy najwyraźniej nie rozumieli że ostatnią szansą na podjęcie zbrojnej walki było panowanie Poniatowskiego idioty. Później to już jak owieczki na rzeź. Konstytucja 3 Maja - kretynizm, insurekcja kościuszkowska - dziękujemy Kościuszce za utratę niepodległości i pokaz braku umiejętności, powstanie listopadowe - następny pokaz braku mózgu, powstanie styczniowe - nie mam słów. Hmm, może Polacy doszli do podobnego wniosku co ja że już się nie da nic zrobić i walczyli dla funu? :D
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Mai_chan Płeć:Kobieta
Spirit of joy


Dołączyła: 18 Maj 2004
Skąd: Bóg jeden raczy wiedzieć...
Status: offline

Grupy:
Fanklub Lacus Clyne
Tajna Loża Knujów
WIP
PostWysłany: 18-04-2013, 17:45   

To ja tak tylko z ciekawości, nie zamierzam brać czynnego udziału w dyskusji - nervyzombie, a co właściwie w twoim rozumieniu kwalifikuje się jako "upadek państwa"?

_________________
Na Wielką Encyklopedię Larousse’a w dwudziestu trzech tomach!!!
Jestem Zramolałą Biurokratką i dobrze mi z tym!

O męcę twórczej:
[23] <Mai_chan> Siedzenie poki co skończyło się na tym, że trzy razy napisałam "W ciemności" i skreśliłam i narysowałam kuleczkę XD

Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź blog autora Odwiedź galerię autora
nervyzombie Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 15 Kwi 2013
Status: offline

Grupy:
Melior Absque Chrisma
PostWysłany: 18-04-2013, 17:47   

Mai_chan napisał/a:
To ja tak tylko z ciekawości, nie zamierzam brać czynnego udziału w dyskusji - nervyzombie, a co właściwie w twoim rozumieniu kwalifikuje się jako "upadek państwa"?

Jak dla mnie upadkiem państwa jest jego zlikwidowanie, zniknięcie z mapy świata. Oczywiście kraje znacznie słabły bez utraty niepodległości np. Turcja, Hiszpania ale imo to i tak dużo lepsze niż upadek taki jaki zaliczyła Polska czyli kompletne zlikwidowanie państwa. Tak to rozpatruję.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Urawa Płeć:Mężczyzna
Keszysta


Dołączył: 16 Paź 2010
Status: offline
PostWysłany: 18-04-2013, 17:47   

nervyzombie napisał/a:
Urawa napisał/a:

Norwegia była dziką hordą? Ciekawe...

Nom w sumie tak. Poza tym kiedy wykończyła ich głód i zaraza?

W XIV wieku, kiedy dżuma wyrżnęła większość populacji, co skończyło się utratą własne państwowości aż do początku XX wieku - a mówimy o królestwie, które, poza kontynentalną Norwegią, obejmowało Islandię, Grenlandię i część Szkocji, czyli wcale nie mniejszym od Rzeczypospolitej Szlacheckiej. Niemal całkowicie zaniknął język norweski (odtworzony prawie od podstaw w XIX i XX wieku) a kultura całkiem uległa wpływom duńskim i szwedzkim. Nasze 123 lata zaborów to przy tym betka, jak widać.

_________________
http://www.nationstates.net/nation=leslau


Ostatnio zmieniony przez Urawa dnia 18-04-2013, 17:58, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź blog autora
Morg Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 15 Wrz 2008
Skąd: SKW
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Fanklub Lacus Clyne
Tajna Loża Knujów
PostWysłany: 18-04-2013, 17:49   

Tren napisał/a:
nervyzombie napisał/a:
Winni jesteśmy my i nasz słaby ustrój.

Jesteśmy bardzo winni, że Szwedzi postanowili nas najechać. Normalnie jak cholera.

Pewnie. To wszystko wina Tuska, który do spółki z Putinem zamroził Bałtyk.

(przepraszam...)

_________________
Świadka w sądzie należy znienacka pałą przez łeb zdzielić, od czego ów zdziwiony wielce, a i do zeznań skłonniejszy bywa.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
8137449
nervyzombie Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 15 Kwi 2013
Status: offline

Grupy:
Melior Absque Chrisma
PostWysłany: 18-04-2013, 17:57   

Urawa napisał/a:
W XIV wieku, kiedy dżuma wyrżnęła większość populacji, co skończyło się utratą własne państwowości aż do początku XX wieku. Niemal całkowicie zaniknął język norweski (odtworzony niemal od podstaw w XIX i XX wieku) a kultura całkiem uległa wpływom duńskim i szwedzkim. Nasze 123 lata zaborów to przy tym betka, jak widać.

Muszę o tym poczytać bo nie wiedziałem. Myślałem że Norwegia po prostu była słaba i uległa Szwecji. Ale btw. Norwegia dostała później ogromny bonus w postaci surowców. xD
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Urawa Płeć:Mężczyzna
Keszysta


Dołączył: 16 Paź 2010
Status: offline
PostWysłany: 18-04-2013, 18:00   

Cytat:
Myślałem że Norwegia po prostu była słaba i uległa Szwecji.

Bo i była, ale przyczyną była właśnie epidemia, która nigdzie w Europie nie wytrzebiła społeczeństwa w takim stopniu. A przed nią Norwegia była terytorialnie jednym z największych królestw w Europie.

_________________
http://www.nationstates.net/nation=leslau
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź blog autora
nervyzombie Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 15 Kwi 2013
Status: offline

Grupy:
Melior Absque Chrisma
PostWysłany: 18-04-2013, 18:05   

Btw. Pogadam z administracją bo tu już od 4 stron leci totalny offtop ale jednak sensowny i trzeba z tego wydzielić inny temat.

Urawa napisał/a:
Bo i była, ale przyczyną była właśnie epidemia, która nigdzie w Europie nie wytrzebiła społeczeństwa w takim stopniu. A przed nią Norwegia była terytorialnie jednym z największych królestw w Europie.

No ale jednym z najmniejszych ludnościowo, co nie?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Tren Płeć:Kobieta
Lorelei


Dołączyła: 08 Lis 2009
Skąd: wiesz?
Status: offline

Grupy:
Tajna Loża Knujów
PostWysłany: 18-04-2013, 18:11   

nervyzombie napisał/a:
I zostaliśmy ustawieni pomiędzy tymi dwoma państwami.

ZAWSZE byliśmy mniej więcej w tym ustawieniu geograficznym i dlatego spytam się: czy masz zamiar obwiniać naszych pra-praojców? Bo jakby nie patrzeć to ich wina, że nie wiedząc o przyszłości osiedlili się w tym miejscu! Normalnie, jak oni mogli.

A to, że byliśmy w nieuprzywilejowanej pozycji geopolitycznej w tamtym czasie też nie było za bardzo naszą winą. I głównym powodem dla którego nasza gospodarka jest obecnie w tak fatalnym stanie jest Związek Radziecki, który poprzez komunizm skutecznie wstrzymał nasz rozwój gospodarczy. Wazowie naprawdę nic nie mają do tej sprawy.

_________________
"People ask me for advice all the time, and they ask me to help out. I'm always considerate of others, and I can read situations. Wait, aren't I too perfect?! Aren't I an awesome chick!?"
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź blog autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Urawa Płeć:Mężczyzna
Keszysta


Dołączył: 16 Paź 2010
Status: offline
PostWysłany: 18-04-2013, 18:13   

nervyzombie napisał/a:
Btw. Pogadam z administracją bo tu już od 4 stron leci totalny offtop ale jednak sensowny i trzeba z tego wydzielić inny temat.

Urawa napisał/a:
Bo i była, ale przyczyną była właśnie epidemia, która nigdzie w Europie nie wytrzebiła społeczeństwa w takim stopniu. A przed nią Norwegia była terytorialnie jednym z największych królestw w Europie.

No ale jednym z najmniejszych ludnościowo, co nie?

Owszem, do dziś zresztą jest w czołówce krajów o najniższej gęstości zaludnienia (ledwie 5 milionów przy powierzchni większej od Polski). Niemniej, Szwecja też nie była krajem szczególnie ludnym, a wyrosła na potęgę, która zamiatała sporym kawałkiem Europy. Podobnież Dania.

_________________
http://www.nationstates.net/nation=leslau
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź blog autora
nervyzombie Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 15 Kwi 2013
Status: offline

Grupy:
Melior Absque Chrisma
PostWysłany: 18-04-2013, 18:26   

Tren napisał/a:
ZAWSZE byliśmy mniej więcej w tym ustawieniu geograficznym i dlatego spytam się: czy masz zamiar obwiniać naszych pra-praojców? Bo jakby nie patrzeć to ich wina, że nie wiedząc o przyszłości osiedlili się w tym miejscu! Normalnie, jak oni mogli.

Ale tu chodzi o ułożenie geopolitycznie a nie o samą geografię... A układ sił zmienia się bardzo dynamicznie. Był czas w którym na zachodzie mieliśmy rozbitą na kawałki Rzeszę, na południu niegroźnych Habsburgów, na wschodzie osłabioną Rosję, na północy Szwecję, którą przez chwilę mieliśmy unię personalną... Chodzi mi o to że takie uprzywilejowane ułożenie dałoby się chociaż po części zachować.

Tren napisał/a:
A to, że byliśmy w nieuprzywilejowanej pozycji geopolitycznej w tamtym czasie też nie było za bardzo naszą winą.

A czyją? Przegraliśmy.

Tren napisał/a:
I głównym powodem dla którego nasza gospodarka jest obecnie w tak fatalnym stanie jest Związek Radziecki, który poprzez komunizm skutecznie wstrzymał nasz rozwój gospodarczy.

Prawo zwycięzcy.

Tren napisał/a:
Wazowie naprawdę nic nie mają do tej sprawy.

Zygmunt III Waza bezpośrednio zadecydował o wrogim stosunku Szwecji, o przejęciu Prus przez Hohenzollernów, o wzmocnieniu Habsburgów i o braku trwałego sojuszu z Rosją. Mógł osadzić synalka na tronie. Mógł zachować władzę w Szwecji. Zamiast o wielkich dynastiach Habsburgów, Hohenzollernów, Burbonów ludzie w Europie uczyli by się o nieprawdopodobnie wielkim terytorialnie imperium Wazów. : D

Urawa napisał/a:
Niemniej, Szwecja też nie była krajem szczególnie ludnym, a wyrosła na potęgę, która zamiatała sporym kawałkiem Europy. Podobnież Dania.

Trzeba zaznaczyć że Szwecja była potęgą mniej więcej od wojny trzydziestoletniej do porażki pod Połtawą, więc jedynie pół wieku. Na więcej jej mała siła realna nie pozwoliła. Kiedy Dania zamiatała kawałkiem Europy? xD
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Urawa Płeć:Mężczyzna
Keszysta


Dołączył: 16 Paź 2010
Status: offline
PostWysłany: 18-04-2013, 18:33   

Cytat:
Trzeba zaznaczyć że Szwecja była potęgą mniej więcej od wojny trzydziestoletniej do porażki pod Połtawą, więc jedynie pół wieku. Na więcej jej mała siła realna nie pozwoliła. Kiedy Dania zamiatała kawałkiem Europy? xD

Żeby było zabawniej, jedną z przyczyn upadku mocarstwowości Szwecji była również epidemia dżumy (jedna z ostatnich w Europie), która na początku drugiej dekady XVIII wieku przeleciała po regionie, zmiatając z powierzchni ziemi więcej Szwedów niż wojska przeciwników (do piachu poszło m.in. 1/3 populacji ówczesnego Sztokholmu). To przy okazji kolejny argument na rzecz wpływu epidemii na historię świata.
Cytat:
Kiedy Dania zamiatała kawałkiem Europy? xD

Za Kanuta Wielkiego albo w czasie Unii Kalmarskiej.

_________________
http://www.nationstates.net/nation=leslau
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź blog autora
nervyzombie Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 15 Kwi 2013
Status: offline

Grupy:
Melior Absque Chrisma
PostWysłany: 18-04-2013, 18:42   

Urawa napisał/a:
zmiatając z powierzchni ziemi więcej Szwedów niż wojska przeciwników

To akurat oczywiste...

Urawa napisał/a:
To przy okazji kolejny argument na rzecz wpływu epidemii na historię świata.

No tak, epidemie miały duży wpływ na historię świata i geopolitykę.

Urawa napisał/a:
Za Kanuta Wielkiego albo w czasie Unii Kalmarskiej.

Mhm, tyle że za Kanuta to imo nie było szans na dłuższe utrzymanie imperium skandynawskiego, wikingowie byli silni jedynie wojskowo. A Unia Kalmarska imo nie odegrała takiej roli w historii Europy żeby nazwać to zamiataniem kawałkiem Europy. No chyba że chodzi ci o zamiatanie Europą Północną.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Eire Płeć:Kobieta
Jeż płci żeńskiej


Dołączyła: 22 Lip 2007
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Melior Absque Chrisma
PostWysłany: 18-04-2013, 18:43   

nervyzombie napisał/a:
Tren napisał/a:

Naturalne katastrofy, klęski głodu - ludność w większości ginie albo migruje na tereny innego państwa tracąc po drodze własną kulturę.

Podasz może jakiś historyczny przykład?

Majowie, Imperium Khmerów, Wielkie Zimbabwe, Egipt parę razy.

Urawa napisał/a:
Cytat:
Myślałem że Norwegia po prostu była słaba i uległa Szwecji.

Bo i była, ale przyczyną była właśnie epidemia, która nigdzie w Europie nie wytrzebiła społeczeństwa w takim stopniu. A przed nią Norwegia była terytorialnie jednym z największych królestw w Europie.


Anglię od podboju uratował fakt, że wszyscy dookoła dostali tak samo. Całe hrabstwa na południu powymierały, szacuje się, że zmarła 1/3 ludności.

Osoba, która pisze, że tylko słabe państwa niszczą epidemie jest z lekka niepoważna albo ak 99% społeczeństwa zapomniała, jak wyniszczające bywały zarazy zanim rozwinęła się nowoczesna medycyna.

_________________
Per aspera ad astra, człowieku!
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1018596
 
Numer ICQ
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 5 z 10 Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następny
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group