FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 84, 85, 86, 87, 88, 89  Następny
  O książkach... Czyli o wszystkim
Wersja do druku
Urawa Płeć:Mężczyzna
Keszysta


Dołączył: 16 Paź 2010
Status: offline
PostWysłany: 20-03-2013, 13:32   

Brian Herbert, Kevin J. Anderson "Ród Harkonnenów"
Miał rację Tabris - faktycznie, dużo słabsza od poprzedniczki. O ironio, wbrew tytułowi, więcej w tym tomie Atrydów, choć scenka, w której baron Vladimir usiłuje niańczyć małego Feyd-Rauthę była bezcenna. Najbardziej wali po oczach pasywność tych niby dobrych, jedynymi aktywnymi stronami są tu co kanonicznie źli. Bardzo brakowała mi Shaddama i Fenriga, historia Gurneya Hallecka była nieco mniej ciekawszą i bardziej ponurą wersją losów Duncana. Książka generalnie cierpi na klasyczną chorobę prequeli - wszystko i tak wiadomo. Autorzy nie próbowali poświęcać czasu i miejsca postaciom, które znamy z oryginalnej Diuny, ale tylko słabo (jak było w pierwszym tomie z Shaddam i Fenrigiem). Na dodatek, pod koniec tomu wyrezano większość postaci. Trzeci tom chyba z rozpędu już tylko doczytam.
Aha, szkoła mistrzów miecza Ginaz - większego LOLa w całym uniwersum Diuny chyba nie ma. Jakim cudem to przetrwało tyle lat, to ja nie wiem.

_________________
http://www.nationstates.net/nation=leslau
Przejdź na dół Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź blog autora
Urawa Płeć:Mężczyzna
Keszysta


Dołączył: 16 Paź 2010
Status: offline
PostWysłany: 27-03-2013, 10:08   

Aleksander Ławrow - "W otchłani Imatry"
Reklamowane toto jako rosyjski Sherlock Holmes, ponoć autor w swoich czasach cieszył się podobnym mirem w Rosji... ponoć. Jak dla mnie to gniot, słabo napisany i bez pomysłu. Intryga tak kuleje, że po kilkunastu stronach czytelnik niemal wszystko już wie, a główny bohater o rzekomo "przenikliwym umyśle" potrzebuje na to całej książki. Z XIX-wiecznego klimatu zostało najgorsze - wielkoruskie uprzedzenia. Szajka złoczyńców składa się z Anglików, Żydów i Niemców, zaś ich celem jest niewinna niczym lelija młodziutka Rosjanka.

_________________
http://www.nationstates.net/nation=leslau
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź blog autora
Daerian Płeć:Mężczyzna
Wędrowiec Astralny


Dołączył: 25 Lut 2004
Skąd: Przestrzeń Astralna (Warszawa)
Status: offline

Grupy:
Tajna Loża Knujów
PostWysłany: 27-03-2013, 17:41   

Grisznak - jeśli chcesz kryminał rosyjski, spróbuj cykl Borisa Akunina o Fandorinie - wyjątkowo dobre kryminały w starym stylu. Do tego każda książka jest innym gatunkiem kryminału - mamy tu klasyczny zamknięty pokój, powieść szpiegowską czy intrygę polityczną... znajdzie się nawet seryjny morderca. Historie dzieją się pod koniec XIX wieku i idą stopniowo na wiek XX, więc książki są też częściowo powieścią historyczną.

Tom pierwszy jest najsłabszy, potem cykl się szybko rozkręca - drugi jest dobry, od 3 jest wyśmienity.

_________________
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
3291361
Urawa Płeć:Mężczyzna
Keszysta


Dołączył: 16 Paź 2010
Status: offline
PostWysłany: 27-03-2013, 18:26   

Na okładce tego gniota, o którym wyżej pisałem, stoi wielkimi kobyłami "Dla fanów Erasta Fandorina", choć za bardzo nic mi to nie mówiło, gdy kupowałem. Z tego cyklu czytałem wyłącznie "Turecki Gambit" (choć dopiero teraz sobie skojarzyłem, że to o Fandorinie było) i przyznaję, był niezły (może dlatego, że mieliśmy tam wątki wojenno-polityczne). Niemniej, koneserem kryminału nie jestem, wolę opowieści niesamowite. W każdym razie, Ławrowa odradzam każdemu, kto lubi XIX-wieczne klimaty. W zasadzie, gdyby nie rusko brzmiące nazwy i imiona, to nawet bym się nie zorientował, że akcja się dzieje w Rosji - zero plastycznego opisu, zero klimatu miejsca i czasów (a rzecz się dzieje w Petersburgu!).

_________________
http://www.nationstates.net/nation=leslau
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź blog autora
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 22-04-2013, 18:28   

Anatomia przypadku (nie mylić z Anatomią upadku), wywiad Krasowskiego z Janem Marią Rokitą. Będę pewnie musiał zapoznać się również z pozostałymi dwiema Anatomiami, choć na razie na myśl o czytaniu przemyśleń Millera mnie jeszcze zżyma.

Jestem dopiero na początku lektury. Na razie wspomnienia Rokity ładnie uzupełniają mi wizję początków III RP wyniesioną z lektury Po południu Krasowskiego. Obraz rysuje się zupełnie odmienny zarówno od mitu założycielskiego okołomichnikowej lewicy ("że to szalony Wałęsa zaczął niszczyć owoce Solidarności, kumając się z antysemitami") jak i okołokaczyńskiej prawicy ("to wszystko była zmowa lewicy z postkomuną, a prawicę zmarginalizowano). Przy czym o ile mit lewicowy powstał ze zwyczajnego przeinaczania i zakłamywania rzeczywistości, to prawicowy z zupełnego nierozumienia ówczesnych realiów - prawicy w dzisiejszym rozumieniu nikt nie musiał marginalizować, bo zwyczajnie nie istniała. Ówczesna prawica to byli Moczulski, Hall i Mazowiecki. Antyokrągłostołowa wykrystalizowała się parę lat później.

_________________
I can survive in the vacuum of Space
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 22-07-2013, 18:14   

Elżbieta Cherezińska, Legion - na razie dopiero zacząłem, ale zapowiada się dobrze. Tematyka ciekawa, miałem tylko obawy czy autorka podoła. Styl ma całkiem niezły, początek wprawdzie chaotyczny, ale to chaos zamierzony - wszak opowiada o kampanii wrześniowej. Mam wszakże nadzieję, że później będzie bardziej poukładane, bo to się szybko może zrobić męczące.

Książkę kupiłem również dlatego, że Cherezińska ma już na koncie kilka innych interesujących pozycji - przede wszystkim książkę o Przemyśle II i innych Piastach epoki rozbicia dzielnicowego. Jeśli okaże się, że potrafi pisać ciekawie i przyjemnie, to będę badał dalej.

Urawa napisał/a:
Urawa napisał/a:
Dobra, niech stracę, kupiłem. Najwyżej się okaże, że Cherezińska jednak nie umie pisać.


Czekam na opinię, jak będzie znośne to może nawet i sam się skuszę. Ile to kosztuje?


Niestety sporo, 50 zł.
-----------------------------------------------------------------------------
UPDATE=

Zapowiadało się dobrze, ale nie aż tak dobrze. Cherezińska ma wielki talent do dialogów i tworzenia krwistych postaci, których przewijają się całe tłumy, ale bohaterowie są tak charakterystyczni, że nie ma problemu z zapamiętywaniem who is who. Walczą o życie, okradają Żydów, uciekają gestapo, ratują Żydów i kochają się jak króliki. I konspirują, bo jak powszechnie wiadomo, w Generalnej Guberni wszyscy byli w konspiracji, a jeśli ktoś nie był konspiracji, to dlatego, że był w innej konspiracji niż Ty i nie mówił Ci o tym dla Twojego dobra. Przy całym szaleństwie "Legion" niczego nie upiększa ani nie przemilcza - są i łapanki, i egzekucje cywili, i Holocaust, i stawiający transparenty "WITAMY ARMIĘ CZERWONĄ!" Żydzi (którym nikt nie powiedział, że ich sztetl jest po złej stronie linii Curzona...), i antysemici mający dylematy moralne z powodu ratowania Żydów.

Autorka zrobiła olbrzymi research i to bardzo widać w powieści - sporo bohaterów to postaci historyczne, sporo wydarzeń też chyba oparto na rzeczywistych. Nie zdziwiłbym się gdyby "Legion" był lepiej osadzony w rzeczywistości niż np. "Sąsiedzi" Grossa.

_________________
I can survive in the vacuum of Space
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
Morg Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 15 Wrz 2008
Skąd: SKW
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Fanklub Lacus Clyne
Tajna Loża Knujów
PostWysłany: 23-07-2013, 16:56   

Ysengrinn napisał/a:
Elżbieta Cherezińska, Legion

Recenzja by Twoja ulubiona dziennikarka KP.

_________________
Świadka w sądzie należy znienacka pałą przez łeb zdzielić, od czego ów zdziwiony wielce, a i do zeznań skłonniejszy bywa.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
8137449
Urawa Płeć:Mężczyzna
Keszysta


Dołączył: 16 Paź 2010
Status: offline
PostWysłany: 23-07-2013, 17:41   

Morg napisał/a:
Ysengrinn napisał/a:
Elżbieta Cherezińska, Legion

Recenzja by Twoja ulubiona dziennikarka KP.

Nawet bardziej mnie zachęciła teraz do kupna książki niż komć Ysena, acz on i tak mnie skłonił do zastanowienia się nad tym.

_________________
http://www.nationstates.net/nation=leslau
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź blog autora
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 23-07-2013, 19:17   

Dunin rozpływała się nad wcześniejszymi książkami Cherezińskiej, więc teraz musiała się poczuć co najmniej zdradzona. Chwali jej się, że przynajmniej przeczytała książkę, którą recenzuje, nawet jeśli nie zrozumiała. Chwali się też, że nie bije na oślep pałą faszyzmu i nie powtarza opowiastek o tym, jak to NSZowcy do społu z hitlerowcami polowali na Żydów (O Czym Wszyscy Wiedzą TM, choć nikt nie ma specjalnie przekonujących dowodów).

Jak na lewaczkę recenzja wyważona i rozsądna. Jakbym nie znał jej działalności i radosnego gloryfikowania klasyków marksizmu-leninizmu może bym nawet przyznał, że jest coś na rzeczy. A tak - drzazgi w oczach cudzych i tak dalej.

_________________
I can survive in the vacuum of Space
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
shugohakke Płeć:Mężczyzna
Najstarszy Grzyb

Dołączył: 15 Gru 2011
Status: offline

Grupy:
Samotnia złośliwych Trolli
PostWysłany: 25-08-2013, 02:54   

"Mężczyzna w brązowym garniturze" napisał/a:
Kocham go. Pragnę go. Byłabym gotowa boso przewędrować całą Afrykę, byleby tylko go odnaleźć i sprawić, by mnie pokochał. Mogłabym umrzeć dla niego, mogłabym dla niego pracować, harować jak niewolnica, kraść, żebrać, a nawet pożyczać.

Agatha znów mi przypomina, jedynymi w swoim rodzaju, kryminało-sensacjo-dreszczowcami pisała zwyczajnie niesamowicie fajne historie. A jej poczucie humoru, system wartości i przede wszystkim gusta romantyczne są niemal identyczne z moimi ^^

_________________
I crossed the mountain and I climbed the river...
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
shugohakke Płeć:Mężczyzna
Najstarszy Grzyb

Dołączył: 15 Gru 2011
Status: offline

Grupy:
Samotnia złośliwych Trolli
PostWysłany: 24-10-2013, 00:07   

Podwójnie. A co.
Gniazdo Światów
Polska fantastyka ma coś w sobie. Porąbane to do reszty, zdrowo nieamerykańskie na każdym kroku. Przy całkiem fajnym założeniu udaje się jej jednocześnie uniknąć ścian objaśniającego wszystko tekstu i pseudofilozoficznych wywodów. A przede wszystkim książka zmusiła mnie w pewnym momencie do poważnych rozważań (w trakcie wykładu Mech. Kwant. 2) czy należy ją doczytać do ostatniej strony...
Nie powiem, co wybrałem, ale już samo stawianie takiego pytania jest godne odnotowania.

A tytułem nadrabiania zaległości:
Solaris
Jakoś mnie nie porwało. Wolę Lema skrajnie absurdalnego. Solaris brzmi momentami zbyt "na poważnie", a czytanie jej inaczej niż satyry na kontakty z obcymi przysporzyć może jedynie niestrawności intelektualnej. No i opisy "przyrody"... Proszę - nigdy więcej.

_________________
I crossed the mountain and I climbed the river...
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Morg Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 15 Wrz 2008
Skąd: SKW
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Fanklub Lacus Clyne
Tajna Loża Knujów
PostWysłany: 24-10-2013, 17:41   

Nowy Wiedźmin ma być w listopadzie.

_________________
Świadka w sądzie należy znienacka pałą przez łeb zdzielić, od czego ów zdziwiony wielce, a i do zeznań skłonniejszy bywa.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
8137449
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 24-10-2013, 19:15   

Kwęk... Akurat wczoraj rozmawiałem o tym, że Sapkowski dawno nic nie napisał, a nic dobrego jeszcze dawniejXD.

Zobaczymy, z jednej strony po ostatnich książkach jestem mocno sceptyczny, z drugiej - właśnie cykl wiedźmiński wychodził Sapkowi najlepiej i najmniej przeszkadzał tam jego prostacki postmodernizm. Niestety nie pomaga wiarygodności pisarza, że książka ma być praktycznie tym, czego długo zarzekał się, że nie napisze...

Cytat:
Wydanie nowej powieści o wiedźminie jest wielkim zaskoczeniem, bo przecież siedmioksiąg o Geralcie wydawał się cyklem zamkniętym (kończy się śmiercią wiedźmina) [...]


A to ostatnie to akurat nieuprawniona "uwaga na prawach hipotezy" - niejeden fan Sapkowskiego z drugim kruszył już przez lata kopie o to co właściwie oznaczała zakończenie.

_________________
I can survive in the vacuum of Space
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
Urawa Płeć:Mężczyzna
Keszysta


Dołączył: 16 Paź 2010
Status: offline
PostWysłany: 24-10-2013, 19:47   

A problem wsadzić to gdzieś w środek, między opowiadania?

_________________
http://www.nationstates.net/nation=leslau
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź blog autora
Morg Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 15 Wrz 2008
Skąd: SKW
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Fanklub Lacus Clyne
Tajna Loża Knujów
PostWysłany: 24-10-2013, 19:52   

Tu można przeczytać krótki fragment.

_________________
Świadka w sądzie należy znienacka pałą przez łeb zdzielić, od czego ów zdziwiony wielce, a i do zeznań skłonniejszy bywa.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
8137449
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 85 z 89 Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 84, 85, 86, 87, 88, 89  Następny
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group