FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 20, 21, 22 ... 25, 26, 27  Następny
  Tanuki (Wszechbiblia) Anime!
Wersja do druku
Bianca
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 26-04-2005, 13:24   

dobra, skoro zeszlo na oceny, to moze i ja sie wypowiem ;) - w gestii ocen wlasnie, i jeszcze "polecanych" serii

z tego co widze (i co chyba nie jest trudno zauwazyc) - oceny nam sie strasznie roznia. dlatego po prostu, ze dla kazdego recenzenta srednia skala jest inna. Oprocz tego, czasem trudno jest ocenic, na jakiej bazie (caloksztalt "obejrzanego") pisana jest recenzja/wystawiana ocena (jednak, co by nie mowic, opis w podgrupie redakcyjnej dlugi nie jest, a nikt chyba nie zrecenzowal wszystkiego co widzial).

stad moj postulat brzmi nastepujaco:

1) zrobic 2 oceny, redakcji i widzow
2) dac mozliwosc podejrzenia ocen wystawionych przez konkretna osobe. stad, jesli ktos zgadza sie ze spora iloscia jego recenzji, moze stawiac na to, ze ma podobny gust, i szukac serii ktore tamtemu sie podobaja (albo wrecz na odwrot).

i tak zdaje sobie sprawe z tego, ze czesc serii nadal bedzie mialo po 1/2 oceny redakcyjne, ale nie wszystkie... a calosc sie jednak bardziej wyrowna (tak, sa pozycje uznawane przez wszystkich a dobre, ale sa tez popularne). plus, trzeba liczyc sie z tym, ze redakcja bedzie rosla

alternatywnie, jesli chcemy zachowac jednak oceny recenzentow, zrobic "wyroznienia redakcji" - czyli kazdy moze sobie przyznac N wyroznien dla roznych serii. W tym momencie, oczywiscie, te co bardziej znane beda na plusie, ale jednak znowu, na podstaiwe wyroznien przyznanych przez X mozna bedzie wnioskowac o jego/jej gustach.
Przejdź na dół
wa-totem Płeć:Mężczyzna
┐( ̄ー ̄)┌


Dołączył: 03 Mar 2005
Status: offline

Grupy:
Fanklub Lacus Clyne
WIP
PostWysłany: 26-04-2005, 14:21   

tilk napisał/a:
Z połączeniem z logowaniem do forum są dwa problemy. Jeden, że baza forum i wanime są obsługiwane przez różne systemy (forum na MySQL, wanime na PostgreSQL) - na upartego można się logować do dwóch baz, ale ani to wydajne, ani eleganckie. Dwa, wanime już posiada konta użytkowników, tylko są one obecnie używane jedynie przez wybrane osoby z Redakcji do celów administracyjnych. Można nad tym pomyśleć, ale niekoniecznie musi się to udać.
Fakt, nie wiedziałem że to 2 różne bazy. Gdyby obie rzeczy chodziły na jednej bazie, nie byłoby sprawy...
Pomysłem rozwiązania mogłoby być importowanie kont publicznych (z wyłączeniem duplikatów) z bazy forumowej; to wydłuża drogę do głosowań, i pozwala nie wprowadzać 2 procedur tworzenia konta.

tilk napisał/a:
Personalizacja... Dobry pomysł. Gdy będą wprowadzone publiczne konta użytkowników, na pewno zostanie to wykorzystane. Oczywiście będę nadal się starać, aby jak największa część funkcjonalności strony była dostępna dla niezarejestrowanych osób.
Jeśli na początku miałoby to służyć tylko do zapamiętania zmian w defaultowym układzie, typu pokazuj/chowaj krzaczki/tyt.alternatywne tudzież głosowań, nie powinno bardzo boleć.

tilk napisał/a:
Samo ograniczenie na konto użytkownika nie wystarczy - przydałaby się jeszcze jakaś tymczasowa (może tydzień?) blokada na IP, żeby zniechęcić do tworzenia wielu kont specjalnie do głosowania (tak, na pewno znajdą się tacy numeranci).
IMHO, dobowa blokada na tworzenie konta z tego samego adresu, plus automatyczne usuwanie kont na które nikt nie logował się dłużej niż 7 dni (w pierwszym miesiącu od założenia) a potem 31 dni. Jeśli mechanizm dotyczyłby forum (bo loginy do wanime byłyby importowane) może tu też byłby bonus, utrudnienie życia trollom. A po stronie wanime, jeśli głos byłby przechowywany jak para <login><ocena> to usunięcie loginu zapewne umożliwiałoby (pół)autmatyczne usunięcie nieuczciwego głosu... ale tu musi się wypowiedzieć spec, nie laik jak ja ^_^; Nie mam pojęcia czy baza może atomatycznie pozbywać się rekordów jeśli zawierają reference do innego, nieistniejącego rekordu, czy to wymaga zapuszczenia jakowegoś 'czyszczenia'.

tilk napisał/a:
Ponadto blokada IP mogłaby być dobrym sposobem, aby dopuścić do głosowania użytkowników niezarejestrowanych. Należałoby tylko nadać jakąś sensowną wartość czasowi trwania blokady - aby zniechęcić od głosowania w kółko, ale jednocześnie pozwolić głosować wielu osobom z obrębu NATowanych sieci LAN oraz osobom posiadającym zmienny adres IP (Neostrada i modemy).
To de facto oznacza niemożliwość blokowania na dłużej niż dobę... no, ale znacznie upraszcza całą sprawę. W końcu ustawienia osobiste o których mówiliśmy przy personalizacji można też trzymać w ciasteczkach.

Bianca napisał/a:
2) dac mozliwosc podejrzenia ocen wystawionych przez konkretna osobe. stad, jesli ktos zgadza sie ze spora iloscia jego recenzji, moze stawiac na to, ze ma podobny gust, i szukac serii ktore tamtemu sie podobaja (albo wrecz na odwrot).


Dobra myśl!
Ale zwracam uwagę, że to już jest po części możliwe - redakcja/recenzent - lista recenzji, pokazują się oceny. Chyba że chodzi Ci o podgląd głosowań absolutnie każdego zarejestrowanego usera, i obejrzenie jak głosował na wszystkie pozycje na które oddawał głos...

Co do rekomendacji... Moja idea - dać redakcji (każdemu) prawo nadawania rekomendacji, zamiast tego co mamy obecnie. A na stronie redakcji można dać wtedy userom opcję zaznaczenia "wyświetlaj rekomendacje tego członka Redakcji". Z defaultem na Ave, oczywiście, więc nie mający dostępu do personalizacji/niezarejestrowani mieliby to co jest, a inni mieliby wybór. To wymaga zmiany w bazie - teraz jest pewnie rekomendacja=true|false, a musiałoby być rekomendacja=ktoś, z wyświetlaniem na kształt
Kod:

if {wybrany recenzent}=={null}
          {wybrany recenzent}={Ave}
endif
if
{rekomendacja}=={wybrany recenzent}
          [ma rekomendację]
else
          [nie ma rekomendacji]
endif

oj niedobrze... odbija mi się basic'em... o.O

Alternatywnie, można dać wszystkim, obok prawa oceny, także prawo dania rekomendacji - w liczbie nie większej niż liczba gatunków, i wtedy obok oceny redaktora i oceny z głosowania mamy pozycję "tą serię szczególnie poleca X userów". Ale to wymaga stworzenia mechanizmu typu "pokaż moje rekomendacje" z możliwością ich usuwania...

_________________
笑い男: 歌、酒、女の子                DRM: terror talibów kapitalizmu
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
3869750
tilk Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 24 Lip 2003
Status: offline

Grupy:
Alijenoty
PostWysłany: 26-04-2005, 15:27   

wa-totem napisał/a:
Pomysłem rozwiązania mogłoby być importowanie kont publicznych (z wyłączeniem duplikatów) z bazy forumowej; to wydłuża drogę do głosowań, i pozwala nie wprowadzać 2 procedur tworzenia konta.

Hm, w miarę sensownym i prostym rozwiązaniem byłby chyba import na życzenie. To znaczy - jeśli po raz pierwszy próbuje się zalogować osoba z nickiem i hasłem z forum, automatycznie utworzyć dla niej konto w wanime ze skopiowanymi z bazy forum danymi. Ale tu z kolei jest taki problem, że jeśli ktoś zarejestruje się wcześniej na wanime pod wybranym nickiem, a następnie ktoś inny zarejestruje się na forum pod tym samym nickiem i będzie chciał automatycznie uzyskać konto na wanime, nie będzie to możliwe.
wa-totem napisał/a:
IMHO, dobowa blokada na tworzenie konta z tego samego adresu,

Nie! Co, jeśli kilka osób z tej samej sieci będzie chciało się zarejestrować?
wa-totem napisał/a:
plus automatyczne usuwanie kont na które nikt nie logował się dłużej niż 7 dni (w pierwszym miesiącu od założenia

Raczej od momentu rejestracji do potwierdzenia mailowego i pierwszego logowania (o ile będziemy wymagać potwierdzeń mailowych).
wa-totem napisał/a:
a potem 31 dni.

Nie! Każdemu może się zdarzyć dłuższa nieobecność w sieci bądź dłuższa przerwa w korzystaniu ze strony. Czy musimy od razu odpędzać tych ludzi? Sam mam na niektórych stronach konta, z których korzystam okazyjnie, i byłbym bardzo niemile zaskoczony, gdyby ktoś mi je skasował i kazał rejestrować od nowa.
wa-totem napisał/a:
Jeśli mechanizm dotyczyłby forum (bo loginy do wanime byłyby importowane) może tu też byłby bonus, utrudnienie życia trollom. A po stronie wanime, jeśli głos byłby przechowywany jak para <login><ocena> to usunięcie loginu zapewne umożliwiałoby (pół)autmatyczne usunięcie nieuczciwego głosu... ale tu musi się wypowiedzieć spec, nie laik jak ja ^_^; Nie mam pojęcia czy baza może atomatycznie pozbywać się rekordów jeśli zawierają reference do innego, nieistniejącego rekordu, czy to wymaga zapuszczenia jakowegoś 'czyszczenia'.

Może wykonać czyszczenie w pełni automatycznie, bez pisania dodatkowego kodu. Wystarczy atrybut ON DELETE CASCADE na kolumnie odwołującej się do tabeli użytkowników.
wa-totem napisał/a:
W końcu ustawienia osobiste o których mówiliśmy przy personalizacji można też trzymać w ciasteczkach.

Gdyby przyjąć odpowiednio zwięzły sposób zapisu, byłby to dość dobry pomysł. Wtedy nawet do wspomnianych ustawień personalizacyjnych nie byłaby potrzebna rejestracja.
wa-totem napisał/a:
Dobra myśl!
Ale zwracam uwagę, że to już jest po części możliwe - redakcja/recenzent - lista recenzji, pokazują się oceny. Chyba że chodzi Ci o podgląd głosowań absolutnie każdego zarejestrowanego usera, i obejrzenie jak głosował na wszystkie pozycje na które oddawał głos...

Gdyby przyjąć głosowanie przez zarejestrowanych użytkowników, coś takiego byłoby wykonalne. Co innego, że byłoby poważnym naruszeniem prywatności. Zrealizować coś takiego można, ale przy ocenach redakcji, które funkcjonowałyby OBOK oceny użytkowników. Mielibyśmy wtedy trójkę ocen per anime: ocenę recenzenta, ocenę redaktorów i ocenę czytelników.
wa-totem napisał/a:
Co do rekomendacji... Moja idea - dać redakcji (każdemu) prawo nadawania rekomendacji, zamiast tego co mamy obecnie.

Obecnie jest chaos, ewentualnie system "co Avellanie podpasuje" :D Z tym faktycznie trzeba coś zrobić.
wa-totem napisał/a:
A na stronie redakcji można dać wtedy userom opcję zaznaczenia "wyświetlaj rekomendacje tego członka Redakcji". Z defaultem na Ave, oczywiście, więc nie mający dostępu do personalizacji/niezarejestrowani mieliby to co jest, a inni mieliby wybór. To wymaga zmiany w bazie - teraz jest pewnie rekomendacja=true|false, a musiałoby być rekomendacja=ktoś,

Nie, nie, nie. W takim przypadku dana pozycja mogłaby mieć rekomendację tylko jednego użytkownika. Potrzebna jest relacja wiele-do-jednego pomiędzy rekomendacjami a pozycjami. Z punktu widzenia użytkownika wyglądałoby to jak rekomendacja=lista_ktosiów, a z punktu widzenia bazy danych - jako osobna tabela z rekomendacjami zawierająca odwołanie do tabeli anime.
wa-totem napisał/a:
Alternatywnie, można dać wszystkim, obok prawa oceny, także prawo dania rekomendacji - w liczbie nie większej niż liczba gatunków, i wtedy obok oceny redaktora i oceny z głosowania mamy pozycję "tą serię szczególnie poleca X userów". Ale to wymaga stworzenia mechanizmu typu "pokaż moje rekomendacje" z możliwością ich usuwania...

Prawdopodobnie jest z tym więcej zachodu, niż jest to warte.

W kwestii ocen, zastanawiam się nad wprowadzeniem wizualizacji rozkładu ocen. Jest to dość cenna informacja, gdyż po rozkładzie widać, czy dana pozycja jest uniwersalnie lubiana, uniwersalnie nielubiana czy też że zdania są podzielone. Ewentualnie podawać obok średniej odchylenie standardowe, ale nie jestem pewien, ile osób będzie mogło zrobić z tej informacji użytek.

[ Notka techniczna - dla niektórych rzeczy, o których rozmawiamy, naprawdę miłą rzeczą byłoby wsparcie dla PL/pgSQL w bazie. Niektóre rzeczy, w szczególności związane z utrzymaniem synchronizacji między tabelami, naprawdę prościej i bardziej pewnie robi się po stronie silnika bazy danych. ]
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1543661
Serika Płeć:Kobieta


Dołączyła: 22 Sie 2002
Skąd: Warszawa
Status: offline

Grupy:
Tajna Loża Knujów
WIP
PostWysłany: 26-04-2005, 15:37   

Moim zdaniem o ile rekomendacje od wielu osób chyba nie mają wiele sensu, o tyle ujawnianie ocen wszystkich serii, które dana osoba oceniła owszem (i bardzo łatwo te rekomendacje mogłoby to zastąpić). Zwłaszcza, gdyby był podgląd w dwie strony (wszystkie oceny użytkownika plus kto jak oceniał daną serię). A co do prywatności: nie wiem, czy byłaby taka możliwość, ale może na żądanie usera? (w ramach właczanej/wyłaczanej opcji).

_________________
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź blog autora
 
Numer Gadu-Gadu
1051667
Mizuumi Płeć:Kobieta
translator


Dołączyła: 24 Kwi 2005
Skąd: Poznań
Status: offline
PostWysłany: 26-04-2005, 16:46   

*wzdeeech*
Ok, Ave-san i Wa-kun sie kloca o krzaczki.
Spox.
Jesli chodzi o mnie, to do niczego mi sie w tlumaczeniu nie przydadza i nie posiadam textow w kanji u siebie. W stopniu wystarczajacym znam tylko kane (albo furigane jak kto woli) i podwojne znaczenia kanji to kompletnie nie dla mnie. Ale to Wa-kun jest tutaj szalonym fansubberem ;) i kocha studentow japonistyki ktorych sa w naszym kraju miliony i wszyscy szukaja lyricsow z anime w krzaczkach ;)
(hej, chcesz zobaczyc jak z Taisa zrobilismy fansuba (w sofcie) do Szeptu Serca?)

A co do "alternatywnych" itd.
Bardziej mi sie podoba ta "Animeplusowa" wersja tego pomyslu - siedmiu samurajow. Wtedy polozylibysmy nacisk na rekomendacje. Poza tym, jaki mialby byc limit tych alt. rec.? Tyle, ile bedzie napisane? Swietnie...
To juz lepiej zalozyc dzial "Polemik" i np. zamieszczac recenzje sprzeczna od glownej. Alboco ;) W nocy mi cos jeszcze przyjdzie do glowy, to postne

_________________

When the truth seems so farway
Buddha loves you and Jesus saves
You need answers for your dismay
Ask yourself Ask your mom Ask DNA
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
 
Numer Gadu-Gadu
1862753
Bianca
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 26-04-2005, 17:54   

a. oceny -> wa-totem, not really. widzimy oceny, ale tylko tych serii, ktore ktos pisal. Zobacz np recki taur - co z nich wynika, ze trafily jej sie same dobre serie czy ze ma wysoka serie? u mnie rozrzut ocen jest 1-10, wiec juz mozna wnioskowac cos o gustach.

prawda jest taka, ze bez kontekstu "dlaczego" cos zostalo ocenione tak a nie inaczej nie za bardzo mozna na podstawie ocen recenzenta mowic cokolwiek
Powrót do góry
wa-totem Płeć:Mężczyzna
┐( ̄ー ̄)┌


Dołączył: 03 Mar 2005
Status: offline

Grupy:
Fanklub Lacus Clyne
WIP
PostWysłany: 26-04-2005, 18:11   

tilk napisał/a:
Hm, w miarę sensownym i prostym rozwiązaniem byłby chyba import na życzenie. To znaczy - jeśli po raz pierwszy próbuje się zalogować osoba z nickiem i hasłem z forum, automatycznie utworzyć dla niej konto w wanime ze skopiowanymi z bazy forum danymi. Ale tu z kolei jest taki problem, że jeśli ktoś zarejestruje się wcześniej na wanime pod wybranym nickiem, a następnie ktoś inny zarejestruje się na forum pod tym samym nickiem i będzie chciał automatycznie uzyskać konto na wanime, nie będzie to możliwe.
Ale to de facto znaczy dwa konta, dwie procedury 'czesania' bazy userów itd. Wydaje mi się że proste replikowanie par username/pass jest najprostsze. A do czesania mamy jedną bazę. A skoro istnieje ON DELETE CASCADE, to znaczy że abuse głosowań na wanime = kill na forum i tyle.

tilk napisał/a:
wa-totem napisał/a:
IMHO, dobowa blokada na tworzenie konta z tego samego adresu,
Nie! Co, jeśli kilka osób z tej samej sieci będzie chciało się zarejestrować?
Nie wiem ile mamy rejestracji na dobę, ale nie sądzę by w kraju gdzie najpowszechniej używa się modemów/neostrady te kolizje między ludźmi za tym samym NATem były aż tak częste. Poza tym. Jeśli naprawdę komuś zależy, to poczeka dobę.

tilk napisał/a:
wa-totem napisał/a:
plus automatyczne usuwanie kont na które nikt nie logował się dłużej niż 7 dni (w pierwszym miesiącu od założenia) a potem 31 dni.

Nie! Każdemu może się zdarzyć dłuższa nieobecność w sieci bądź dłuższa przerwa w korzystaniu ze strony. Czy musimy od razu odpędzać tych ludzi? Sam mam na niektórych stronach konta, z których korzystam okazyjnie, i byłbym bardzo niemile zaskoczony, gdyby ktoś mi je skasował i kazał rejestrować od nowa.
Racja, o tym nie pomyślałem. W takim razie pozostaje ręczne czesanie nieużywanych loginów, albo wydłużenie okresu do np. pół roku. Inna opcja, to dezaktywacja konta, czyli ustawienie mu flagi inactive powodującej pomijanie w zliczaniu głosów, a jeśli ktoś się odezwie na forum/zaloguje, samoczynne przywrócenie flagi active na kolejny okres, miesiąca, dwóch czy sześciu... Taki mechanizm trzymałby oceny mało aktywnych (możnaby nawet w preferencjach userów dodać pole 'uwzględniaj oceny nieaktywnych użytkowników serwisu'), a z drugiej strony dałoby szansę na wyeliminowanie oszustw.

Mmmm... im dłużej o tym rozmawiamy, wyraźniej widzę, że chyba najlepiej byłoby narazie darować sobie loginy do wanime, ustawienia trzymać w ciaskach, a do głosowań zrobić albo kilkugodzinną/dobową blokadę na IP z którego głosowano po stronie wanime, albo ciasteczko po stronie usera... No chyba że rewolucja, i "bazę ci ja widzę jedną, ogromną", ale to byłby potężny projekt - (nie)lekka przesada.

tilk napisał/a:
W kwestii ocen, zastanawiam się nad wprowadzeniem wizualizacji rozkładu ocen. Jest to dość cenna informacja, gdyż po rozkładzie widać, czy dana pozycja jest uniwersalnie lubiana, uniwersalnie nielubiana czy też że zdania są podzielone. Ewentualnie podawać obok średniej odchylenie standardowe, ale nie jestem pewien, ile osób będzie mogło zrobić z tej informacji użytek.
Zapomnijmy o statystyce, więcej będzie pytań co to jest odchylenie standardowe, niż pożytku. Miałem tego kilka semestrów na studiach, a i tak za wiele nie pamiętam. Wizualizacja rządzi, to wyraźnie widać na ANN. Gdyby była, to możemy sobie darować loginy, bo oszustwo - że coś z oceną jest nie tak - natychmiast widać na wizualizacji...

tilk napisał/a:
[ Notka techniczna - dla niektórych rzeczy, o których rozmawiamy, naprawdę miłą rzeczą byłoby wsparcie dla PL/pgSQL w bazie. Niektóre rzeczy, w szczególności związane z utrzymaniem synchronizacji między tabelami, naprawdę prościej i bardziej pewnie robi się po stronie silnika bazy danych. ]
Ja jestem tylko dziko spekulującym laikiem, zaklęcia zostawiam kompetentnym magom.

Mizuumi napisał/a:
Ok, Ave-san i Wa-kun sie kloca o krzaczki.
o.O Nie kłócą! To że uparcie tokuję, wcale nie znaczy że nie znam swego miejsca w szeregu! ^__^

_________________
笑い男: 歌、酒、女の子                DRM: terror talibów kapitalizmu
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
3869750
Crack Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 13 Maj 2003
Status: offline

Grupy:
Fanklub Lacus Clyne
PostWysłany: 26-04-2005, 21:32   

wa-totem napisał/a:
Wydaje mi się że proste replikowanie par username/pass jest najprostsze. A do czesania mamy jedną bazę.

Replikowanie jest niemożliwe, użytkownik musiałby przejść osobną procedurę rejestracji na WA: podać login na forum i swoje hasło (hasła w bazach są inaczej zakodowane).

wa-totem napisał/a:
A skoro istnieje ON DELETE CASCADE, to znaczy że abuse głosowań na wanime = kill na forum i tyle.

Funkcje wyływane kaskadowo działają tylko w obrębie bazy danych tego samego typu. W uproszczeniu: baza forum i baza WA stoją na innych serwerach.

Dobrym wyjściem byłby link na stronie logowania na WA: "Importuj konto z forum".

Co do rejestracji na WA: myślę, że warto by zorganizować to w ten sposób, że podstawą są konta na forum (jest tu aktualnie o wiele więcej użytkowników). Na WA konta byłyby importowane (po podaniu loginu i hasła z forum). Jeśli ktoś rejestrowałby się na WA, automatycznie dostawałby konto na forum - w ten sposób mielibyśmy w miarę ujednolicony system użytkowników (w bazie WA musiałby być też user_id użytkownika z forum, najlepiej odwrotnie też).

Należałoby wtedy tylko rozwiązać sprawę banów (zadanie crona synchronizujące tabele? bany od razu przyznawane być nie muszą). Przy zachowaniu odrobiny ostrożności możnaby zrobić tak, żeby sesja przechodziła z WA na forum i odwrotnie (za pomocą cookies). W ciasteczku byłoby hasło użytkownika (SHA1) i na WA byłoby sprawdzane (aktualny system jest zbyt niebezpieczny do wykorzystania bo można komuś podkraść sesję).

Tilk, jeśli się na coś zdecydujesz, opisz jak to widzisz. Bez problemu mogę napisać odpowiedni kod dla forum.

_________________
One to rule them all, One to find them,
One to bring them all and in peace bind them
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź galerię autora
Zegarmistrz Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 31 Lip 2002
Skąd: sanok
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 27-04-2005, 09:51   

Znaczy się - ja bym się poważnie zastanowił nad potrzebą rejestracji. Na aktualnym poziomie idea ta wydaje mi się bowiem samobójcza. Po prostu za Chiny Ludowe nie chciałoby mi się zarejestrować tylko po to, by raz wpisać komentarz / zagłosować w jakiejś ankiecie.

Niestety należy liczyć się z możliwością oszustw, tak jak i obecnie, lecz doprawdy nie sądzę, by było ich jakoś strasznie dużo.

_________________
Czas Waśni darmowy system RPG dla fanów Fantasy. Prosta, rozbudowana mechanika, duży świat, walka społeczna.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1271088
Bianca
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 27-04-2005, 10:08   

Coz, ja sie nie moge nie zgodzic z Zegiem - zeby wymagac rejestracji trzeba jednak cos oferowac oprocz tej mozliwosci wpisywania komentarzy czy nawet oceniania - bo zarejestruja sie chyba faktycznie tylko ci co sa na forum i sa aktywni, i to tyle.

Jezeli bedziemy robic jakies cos od-redakcyjne (czy to oceny, czy wyroznienia) to sensowne wydaja sie konta dla redakcji.... bo chyba mozliwosc modyfikowania swoich tekstow jest nieco bez sensu (chociazby dlatego, ze nam sie redaktorzy zbuntuja)
Powrót do góry
tilk Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 24 Lip 2003
Status: offline

Grupy:
Alijenoty
PostWysłany: 27-04-2005, 11:27   

Konta dla redakcji już są, tylko nie mają przydzielonych haseł. Ograniczenia dostępu też już są. Więc jeśli będziemy wprowadzać oceny redaktorów - żaden problem, żeby te konta uruchomić.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1543661
Avellana Płeć:Kobieta
Lady of Autumn


Dołączyła: 22 Kwi 2003
Status: offline
PostWysłany: 27-04-2005, 13:07   

Przepraszam, ale ja wrócę do sprawy piosenek, bo prawdę mówiąc, to mi się wydaje pilniejsze niż system oceniania.

Ja obstaję przy pozostawieniu transliteracji i darowaniu sobie krzaczków. W ten sposób mamy dwa pola: tekst oryginalny i tekst polski. W przypadku jeśli tłumacz nadzieje się na wieloznaczność, może ją zaznaczyć gwiazdką i dać przypis na dole (oczywiście w obrębie pola tekstowego, już bez dalszego komplikowania sprawy). Przypominam, że i tak tłumaczenia nie będą "słowo w słowo", bo nie da się z sensem zachować japońskiego (czy angielskiego) szyku. Należy tłumaczyć wiernie, ale nie udziwniać tam, gdzie nie jest udziwnione w oryginale.

Natomiast co do pozostałych pól... To faktycznie, podawanie wykonawcy ma prawie zawsze więcej sensu. Ale czasem autor też jest istotny - np. jak nas potraktują userzy, kiedy zgubimy informację o Yoko Kanno tylko dlatego, że akurat tę jej piosenkę śpiewa ktoś inny? Widzę dwa rozwiązania: albo wrzucać twórców i wykonawców w jeden ciąg i po prostu dawać ich jako "twórca/wykonawca" (z zaznaczeniem, że to nie musi być tożsame) - i wtedy będziemy mieć np. "Yoko Kanno, Steve Conte", albo też rozbijać to na dwa, z tym, że wypełnione może być tylko jedno, albo i żadne (jak obecnie jest przy technikaliach do serii).

Poza tym doszłam do wniosku, że tak jak przy anime wybieram przy zapisie Mov/OAV/TV, tak przy piosence powinno być np. OP/ED/BGM (może jeszcze jakaś dla Image Songs? Ale nie wiem, czy potrzebne). Chodzi o to, żeby było potem szybkie i ładne oznaczenie, że np. ta piosenka to opening, a ta to leci w tle. Nie będzie kłopotliwe do wprowadzania, a przydatne.

Czyli podsumowując, widzę następujące pola:
- tytuł piosenki
- powiązanie do serii
- OP/ED/BGM
- autor
- wykonawca
- tekst oryginalny
- tekst polski
- autor tłumaczenia

Gdzie tytuł i tekst oryginalny byłyby obligatoryjne (polski nie), OP etc. wybierałabym z listy jak obecnie TV/OAV, autor i wykonawca byliby skonstruowani jak technikalia przy recenzji (korzystali z tej samej listy?), autor tłumaczenia byłby wybierany z listy redaktorów.

_________________
Hey, maybe I'll dye my hair, maybe I move somewhere...
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
IKa Płeć:Kobieta

Dołączyła: 02 Sty 2004
Status: offline

Grupy:
WIP
PostWysłany: 27-04-2005, 13:50   

tekst oryginalny, czyli japoński w alfabecie łacińskim? Rozumiem z tego, że angielskie tłumaczenie wcale nie będzie brane pod uwagę...

Image songs - optowałabym za dodaniem tej możliwości, ponieważ wiele serii ma taki coś, a pochodzi ono głównie ze składanek i drama CD.

I jeszcze możliwość wersji: "do druku" tak jak jest na Animelyrics.

Co do głosowania przez "random userów" - ja nie widzę potrzeby, by ta opcja wymagała zarejestrowania się - pytam się po prostu "jaki jest tego sens?" Nie mamy żadnych specjalnych mozliwości i rozszerzeń serwisu, tudzież opcji "tylko dla wybrańców! Hentaje/pliki/mp3 itp tutaj! Zarejestruj się a uzyskasz dostęp do ...!"
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
ka_tka Płeć:Kobieta


Dołączyła: 12 Lip 2002
Skąd: Warszawa
Status: offline
PostWysłany: 27-04-2005, 15:51   

Mały offtop, ale chyba wykryłam błąd - co w autorze scenariusza do Slayers Special robi Megumi?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
 
Numer Gadu-Gadu
2203707
Crack Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 13 Maj 2003
Status: offline

Grupy:
Fanklub Lacus Clyne
PostWysłany: 27-04-2005, 15:52   

IKa, możliwość do druku jest na WA od dawna: wejdź w podgląd wydruku to zobaczysz o co mi chodzi.

_________________
One to rule them all, One to find them,
One to bring them all and in peace bind them
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź galerię autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 21 z 27 Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 20, 21, 22 ... 25, 26, 27  Następny
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group